Dünya

2022 için SEO için Sayfa İçi Kontrol Listesi: Makalelerinizin Her Birini Nasıl Optimize Edebilirsiniz

Lütfen menüyü ve ayrıntıları gönderin.

 • SEO için kontrol Listesi
 • Başlığınız için bir slogan oluşturun:
 • İçeriğinizi Etkili Bir Şekilde Yapılandırmak için Başlık Etiketlerini Kullanın (Alt Başlıklar)
 • Makaleniz boyunca ilgili kaynaklara bağlantılar ekleyin.
 • İç bağlantılar arasında hassas bir dengeleme eylemi gerektirir:
 • Html’nin bağlantı metni
 • Yoast’ın okunabilirliğini artırın.
 • İşte herhangi bir URL’ye URL parametreleri eklemek için bir Google Analytics aracı.
 • Web siteniz için kısa bir meta açıklama yapın.
 • URL Sümüklü Böceğinizi Öne Çıkarın
 • Veritabanı yapılandırılmış verilerle desteklenmelidir.
 • Niş Pazarlar için Veri Yapıları

1666 kelime

7 dakikalık okuma

Tek tek web sayfalarında kullanılması gereken tüm SEO taktikleri “sayfa içi SEO” olarak adlandırılır.”Sayfa içi SEO, geri bağlantıların aksine tamamen bizim kontrolümüzdedir.Teknik seo’nun aksine, sayfa içi SEO üçüncü taraf bir hizmetin kullanılmasını gerektirmez (özellikle sunucu düzeyinde).

Sayfa içi seo’yu neyin oluşturduğuna bir göz atalım:

İlk adım, birincil ve ikincil anahtar kelimelerinizi tanımlamaktır.

Materyalleri üzerinde çalışan çoğu insan bunu yaptı, ancak bu çok önemli olduğu için onu dışlayamayacağım.

Bu kontrol listesinde anahtar kelimenizin kullanımına odaklanan birkaç aşama vardır.

Anahtar kelime araştırmasıyla ilgili yayınım, anahtar kelimeleri bulma, analiz etme ve düzenleme ile ilgili tüm aşamaların yanı sıra, her bir ifade için talebin (arama sayısı) ve rekabetin nasıl ölçüleceğine ilişkin bazı işaretçileri içerir. Ayrıca, makalelerinizin her birini optimize etmek istiyorsanız, işi sizin yerinize yapmak için SEO nz’ye danışabilirsiniz.

Basitçe söylemek gerekirse,

Ahrefs gibi anahtar kelime araştırma araçlarını kullanın veya KeywordTool.io kampanyanız için en alakalı, yüksek hacimli ve düşük rekabetli anahtar kelimeleri bulmak için.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizi bulmak için birincil anahtar kelimelerinizi bulmak için kullandığınız tekniklerin aynısını kullanın.Bu anahtar kelimeleri kullanmak, materyalinizi bölümlere ayırmayı kolaylaştırır.

Metin İyileştiricisi ve diğer anlamsal araştırma araçları benzer fikirleri bulmak için kullanılabilir.Bunlar, materyalinize daha fazla derinlik ve genişlik kazandıracak ve aynı zamanda daha alakalı hale getirecektir (arama algoritması açısından).

Blog siteleri için birincil ve ikincil anahtar kelimelerin yerleştirilmesi

Birincil ve ikincil anahtar kelimelerinizi tanımlamanız durumunda, bunların içeriğinize belirgin bir şekilde dahil edildiğinden emin olun.

Başlığınız için bir slogan oluşturun:

Bu, bir web sayfasının en önemli bölümüdür: sayfa başlığı tag.It organik arama görünürlüğü üzerinde iki şekilde önemli bir etkiye sahiptir:

Google, sayfanın alaka düzeyini belirlemeye gelince sayfanın başlık etiketine büyük önem verir.

Arama sonuçlarının genellikle gördüğünüz ilk şey (ve dolayısıyla tıkladığınız ilk şey) olduğunu akılda tutmak önemlidir.

Google’da sayfa başlıkları “başlıklar ” olarak bilinir.”

Google’ın önerilerine göre, başlığınız için hem iyi hem de kötü seçenekler şunlardır:Hatırlanması gereken en önemli şey, anahtar kelime doldurmaktan ve aynı terimleri birden çok kez kullanmaktan kaçınmaktır.

Başlığınızın açık ve özlü olduğundan emin olun.

Markalaşma konusunda endişeleriniz varsa, buraya eklediğinizden emin olun.

Başlık Analizörü, başlığınız için yeni fikirler edinmek için kullanabileceğiniz harika bir araçtır.

İçeriğinizi Etkili Bir Şekilde Yapılandırmak için Başlık Etiketlerini Kullanın (Alt Başlıklar)

Bilgilerinizi düzenlemek için, bölümlere ve alt bölümlere ayırmak için “başlık etiketleri” veya alt başlıklar kullanmanız gerekir.

SEO dostu başlıklar

İyi arama trafiğine sahip ikincil anahtar kelimelerinizin bu başlık etiketlerinin içinde görünmesini istediğinizden, anahtar kelime araştırmanız içerik düzeninizi büyük ölçüde etkileyecektir.

Her 300 kelimelik metin en az bir alt bölüm içermelidir, ancak bunu titiz bir kılavuz haline getirmeyin. İçeriğinizi düzenlemek için anahtar kelime odaklı alt başlıklar kullandığınız sürece, gitmeye hazırsınız demektir.Bazı kısımlar uzunluk olarak değişebilirken, diğerleri daha kompakt olabilir.

Başlıklardaki ikincil anahtar kelime etiketleri

Bu bölümlere, okuyucuları belgenin içindeki belirli bir alt bölüme yönlendiren bağlantı bağlantıları kullanılarak da erişilebilir.

Site Denetleyicisi, içeriğinizin anlamsal yapısının hızlı bir görsel temsilini sağlar.Akışlarını kontrol edebilmeniz için sayfa alt başlıklarınız alınır.

Eksen1-H6

Resimlerinizin Tam Potansiyele Göre Optimize Edildiğinden Emin Olun.

Orta – Yüksek Önem

Görsel sağlarsanız insanlar sayfanıza daha fazla dikkat edecek ve sayfanızla etkileşime girecektir material.By bir web sitesine taranabilir içerik ekleyerek ve arama motorları için görsel içeriğinizi optimize ederek o sayfanın arama görünürlüğünü artırabilirsiniz.

Fotoğraflarınızdan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınıza dair bazı ipuçları:

 • Kullan compressor.io boyutlarını (veya eklentilerden birini) azaltmak için.
 • Resimlerinizi adlandırırken birincil ve ikincil anahtar kelimelerinizi aklınızda bulundurun.
 • Resimlerinizi öne çıkarmak için alt metindeki anahtar kelimeleri kullanın.
 • Resmin daha ayrıntılı bir açıklamasını sağlamak için resim başlığını ve/veya başlığını kullanın (isteğe bağlı olarak).
 • Fotoğraflarınızı blogunuz için optimize edin.
 • Ek okuma

Makaleniz boyunca ilgili kaynaklara bağlantılar ekleyin.

Dahili bağlantılar yalnızca Google’ın sitenizin yapısını daha iyi anlamasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sitenizin ziyaretçilerinizin gözünde daha fazla güven kazanmasına yardımcı olur.

Bağlamsal bağlantıların (yani içeriğin içine gömülü bağlantılar) en etkili olduğu görülmektedir:

Malzemenin geri kalanından farklı bir bilgi parçasının içine gömülü olan bağlantılar daha değerlidir.

İç bağlantılar arasında hassas bir dengeleme eylemi gerektirir:

Web sitenizin Seoit’inin artırılması Bağlantı metninin bağlantı metninde görünen anahtar kelimeler için bağlantılı bir sayfanın sıralamasını iyileştirdiği iyi bilinmektedir.

Materyallerimizi okumaya devam etmek için kullanıcılarımızın bu bağlantıyı tıklamaları gerekir.

Geçmişte Google, web yöneticilerini dahili bağlantılar oluştururken açıklayıcı bağlantı metni kullanmaya çağırdı. Bunu akılda tutmak akıllıca bir fikir.

Linklerin metin çapa bu anahtar kelimeler eklemeyi deneyin.

Dahili bağlantınızı tanıtmak için bir CTA (burada daha fazla bilgi edinin) veya “İşte daha kapsamlı bilgiler…” kullanın.

Html’nin bağlantı metni

WordPress editöründe bir makale yazarken, ilgili bilgilere bağlanmayı kolaylaştırmak için Yoast eklentisini (veya varyantlarından birini) kullanabilirsiniz.

Yoast’ın okunabilirliğini artırın.

Bu bağlantılardan herhangi biri sizin için özellikle önemliyse (yani, bu bağlantılardan herhangi biri okuyucunuzu satış hunisi üzerinden taşımayı amaçlıyorsa) web analizi yazılımınızdaki URL parametrelerini kullanın.

Finteza WordPress eklentisi, kendiniz nasıl yapacağınızı öğrenmek zorunda kalmadan yayınlarınıza kolayca URL parametreleri eklemenizi sağlar.

Saygın dış kaynaklara bağlantılar sağladığınızda, materyaliniz güvenilirlik kazanır. Kimse kesin olarak bilmediğinden (dolayısıyla “ılımlı öncelik” derecesi), yine de ilgili araçlara, araştırmalara, kaynaklara ve benzerlerine bir SEO sinyali olarak başvurmanızı tavsiye ederim.

Arama motoru sonuç sayfaları (SERPs) için kaynaklara bağlantı.

Web Siteniz için Kısa bir Meta Açıklama yazın.

Google, alaka düzeyini değerlendirmek için meta açıklamaları kullanmasa da, arama Serp’lerinde görünür ve tıklama oranlarını etkileyebilir.

Web Siteniz İçin Kısa Bir Meta Açıklama Yazın.

Google’ın bu meta açıklamaları kullanmadığı zamanlar vardır: Sayfa içi herhangi bir metni yakalamak yerine, sık sık bazı alakalı sayfa içi içerikleri yakalamayı tercih eder. SEO söz konusu olduğunda, bir meta açıklama eklemek bir zorunluluk değildir, ancak her zaman iyi bir fikirdir.

Meta açıklamaları en fazla iki kelime uzunluğunda olmalı ve birincil anahtar kelimenizi içermelidir.

URL Sümüklü Böceğinizi Öne Çıkarın

Bu biraz önemlidir, çünkü arama sonuçlarında göründü ve rota içindeki terimler bile kalındı. Anlamlı olan bir URL kullanılması için önemli ölçüde daha fazla önemli daha şimdi.URL’nin anahtar kelime yoğunluğu da önemli bir sıralama faktörüydü.

URL’ye anahtar kelimeler eklemek de artık o kadar önemli değil (Google genellikle URL’yi ekmek kırıntısı ile değiştirir):

Terimi içeren URL için sümüklü böcek

Yine de basit bir çözüm var: URL’nizi alakalı hale getirin ve birincil URL’nizi ekleyin keyword.As bu küçük değişikliğin bir sonucu olarak, sayfanızın genel SEO dostu olması geliştirilecektir (marjinal olarak da olsa). WordPress’te görünme şekli aşağıdaki gibidir:

 • “Kalıcı Bağlantılar” ın (WordPress panonuzun “Ayarlar” bölümünde) “Gönderi adı ” olarak ayarlandığından emin olun.”
 • URL sümüklü böceğinin yeni içeriğinizi göndermeden önce anahtar kelimenize daha fazla odaklanmasını sağlamak için şu şekilde değiştirin:
 • Url’nizin uzunluğunu azaltın ve onu güçlendirin.

Dahili yönlendirmeleri önlemek için gönderinizi yayınladıktan sonra bu kalıcı bağlantılarda herhangi bir değişiklik yapmayın. Bu yüzden bunu her sayfada bir kez yapmak en iyisidir.

Arama motoru dostu bir URL’nin nasıl oluşturulacağı hakkında ek bilgiler aşağıda verilmiştir.

Veritabanı yapılandırılmış verilerle desteklenmelidir.

Bu biraz önemli.İşaretlemeyi doğru kullanırsanız, Google parçacıklarınızı “zengin” durumuyla ödüllendirebilir.

Google’ın zengin snippet’leri tarafından “iyileştirilen ” arama sonuçları, normal snippet’lerden daha fazla bilgi içerir ve bu nedenle tıklanma olasılığı daha yüksektir.

İçerik açısından, zengin snippet’ler için çok fazla fırsat yoktur:

Sık Sorulan Sorular için Şema

SSS şemasını herhangi bir makalede kullanmak mümkündür.Basit bir” SSS ” bloğu içeriğinizdeki iki veya daha fazla ilgili soruyu ele almanıza izin verebilir.

İşte bu WordPress eklentisini kullandıktan sonra SSS’ler için zengin bir snippet’in arama sonuçlarında nasıl göründüğüne bir örnek:

Google’da bir ” SSS ” bölümü var.

Her sorunun çözümü üzerine tıklayarak bulunabilir.Yanıtınızın dahili bağlantılar içerdiğinden emin olun. Arama sonuçlarınız aşağıdakileri içerecektir:

Niş Pazarlar için Veri Yapıları

Belirli nişlerde veya içerik türlerinde uzmanlaşmış içerik oluşturucular için aşağıdaki yapılandırılmış veri biçimleri kullanılabilir:

 • Bir tekniğin paylaşılması, bir tarif şemasının kullanılmasını gerektirir.
 • Aşağıda, bir yazılım uygulaması için inceleme snippet’inin bir örneği verilmiştir.
 • İçeriğinizin Okunabilirliğini Kontrol edin.
 • En düşük önem

Gerçek şu ki, sayfanızın ilk on sıralamaya layık olup olmadığını belirlemek için Google tarafından geçerli okunabilirlik derecelendirmeleri kullanılmamaktadır.

Öte yandan, malzeme akışını ve kalitesini yeniden sağlamak için okunabilirlik kontrolü önemlidir.

Yoast’ın kullanılabilirlik kontrolü başına cümlelerinizi ve paragraflarınızı kısa tutmanız ve eksik olduklarında başlık etiketleri eklemeniz ve pasif ses kullanmaktan kaçınmanız gerekir.Tüm bu bilgileri kullanırsanız, materyalinizin okunması ve etkileşimde bulunması daha kolay olacaktır.

 • Birincil ve ikincil anahtar kelimelerinizin bir listesini yapın (araçlar: Ahrefs, KeywordTool.io, Metin İyileştirici)
 • Makaleniz için bir başlık etiketi oluşturun (Araç: Başlık Çözümleyicisi)
 • Yazınızı verimli bir şekilde düzenleyin (araç: Site Denetleyicisi).
 • Fotoğraflarınızın mümkün olan en geniş ölçüde optimize edildiğinden emin olun (Araç: compressor.io).
 • Bir makale, sonunda ilgili bir makaleye bağlantı içerebilir (Araç: Yoast eklentisi).
 • Saygın web sitelerine yönlendirmeler (istatistikler, araştırma çalışmaları, niş uzmanlar, vb.)
 • Web siteniz için kısa bir meta açıklama yapın.
 • Anahtar kelimeleri göz önünde bulundurarak bir URL oluşturun.
 • Yapılandırılmış bilgiler dahil edilmelidir (Araçlar: Yoast ve SSS eklentisi).
 • Yazınızın anlaşılabilirliğini değerlendirin (Araç: Yoast eklentisi)

Şimdi oraya gidin ve içeriğinizi optimize edin.

Okuma için teşekkür ederiz!

Bu yazıyı beğendiyseniz, bunlara da göz atın:


Başa dön tuşu