Genel

2022’de Güvenlik Açığı Yönetimi için en iyi Uygulamalar

    Yönetim VulnerabilitiesPossessing bir Tehdit Modeli DocumentUsing en İyi ToolsHaving bir Özel bir Ekip Yönetmek Bu Araçlar ve Yaymak İnformationKeeping Ekibi için Randevu OWASP Top 10The çeşitli güvenlik açığı assessmentsNetwork evaluationDatabase evaluationWeb uygulama evaluationHost evaluationAssessment kablosuz networkİn conclusionFAQs

961

kelimeler4 dakika okuma

Kimlik hırsızlığı, veri ihlalleri, yetkisiz para transferleri ve diğer çeşitli aksilikler, bilgisayar korsanları tarafından istismar edilen güvenlik açıklarının sonucudur.Bu tür saldırıların karmaşıklığının artması nedeniyle, uygulama kullanıcıları paraları, verileri ve gizliliği konusunda giderek daha fazla endişe duymaya başlıyor.

yetkisiz finansal transferler

Şirketler ve uygulama geliştiricileri bu tür saldırılara karşı savunmalarını güçlendirmelidir.Ancak bu arena hala keşfedilmemiş şeylerle dolu waters.As son büyük güvenlik açığı giderilir giderilmez yenileri belirir.

Uygulamanın güvenliğini sağlamaktan hem mühendisler hem de yöneticiler sorumludur.Politika yapıcılar, şirketlerin zayıf güvenlik açığı yönetiminden kaynaklanan güvenlik olayları için daha fazla kural ve ceza talep ediyorlar.

Uygulanması basit ancak kuruluşunuzun ve ekibinizin güvenlik açığı yönetiminde kazanmasına yardımcı olacak dört yararlı uygulamanın bir listesini derledik.Tehdit Modeli Belgesine Sahip Olmak

Bir tehdit modeli belgesi tüm olası saldırı yüzeylerini açıklar.Bu tür saldırılar ve güvenlik açıkları, işletmenin niteliği ve kuruluşa özgü diğer faktörler tarafından belirlenir.

Tehdit modeli belgeleri, bir saldırının nasıl çoğaltılacağı, kuruluş ve müşterileri için olası riskler ve bu tür bir güvenlik açığının ciddiyeti hakkında yönergeler içermelidir.

Tehdit modeli belgeleri, bir saldırının nasıl çoğaltılacağı, kuruluş ve müşterileri için olası riskler ve bu tür bir güvenlik açığının ciddiyeti hakkında yönergeler içermelidir.

Her yıl yeni güvenlik açıkları keşfedildiği için bu tehdit modeli belgesinin düzenli olarak güncellenmesi gerektiğine dikkat etmek önemlidir (bu makaledeki OWASP Top 10 hakkındaki tartışmaya bakın).

Bu belgenin yardımıyla geliştiriciler daha güvenli kod yazabilir.DevOps mühendisleri gerçek güvenlik açıklarından daha fazla haberdardır ve yanlış pozitiflerden daha iyi kaçınabilirler.

Kod tabanını otomatik olarak tarayan son teknoloji araçlar kullanılmadıkça güvenlik açığı yönetimi etkili olamaz.Bu araçlar genellikle bir kuruluşun CI / cd’sine entegre edilir Pipeline.It savunmasız kodun (ister özel ister üçüncü taraf kitaplığından olsun) ana şubeye itilmesini ve üretime dağıtılmasını önler.

Bu araçların kurulumu kolaydır ve yapılandırması basit olmalıdır.Geliştiriciler ve DevOps mühendisleri arayüzlerinde kolayca gezinebilir ve ilgili verileri toplayabilir.Güvenlik açıkları tespit edildiğinde, genellikle hepsini durdurur builds.It ayrıca, mühendislerin projenin başarısını sağlamak için atabilecekleri iyileştirme adımlarını da önerir.

Geliştiriciler ve DevOps mühendisleri arayüzlerinde kolayca gezinebilir ve ilgili verileri toplayabilir.?quality=80&f=auto”>

Kuruluştaki her çalışan bir şekilde güvenlikle ilgilenmelidir.Bununla birlikte, güvenlik açıklarını yönetme söz konusu olduğunda, kod tabanındaki tüm güvenlik açıklarının veritabanını yöneten ve önem derecelerini izleyen özel bir ekibe sahip olmak her zaman iyi bir fikirdir.Bu ekip, yanlış pozitifleri geçersiz kılmak için yardıma ihtiyaç duyan mühendisler için (veya tarama araçları aslında bir güvenlik açığı olmayan bir şey için oluşturma işlemini durdurduğunda) ana kaynak olacaktır.

Bu görevlere ek olarak, bu ekip diğer tüm ekiplerin kendi alanlarından kaynaklanan güvenlik açıklarından haberdar olmalarını ve gerekirse düzeltme adımlarının atılmasını sağlamalıdır.Özel bir güvenlik açığı yönetim ekibine sahip olmak, güvenlik açısından herkesin işini kolaylaştırır.

Takımı owasp’ın İlk 10’unda Güncel Tutmak

Her yıl OWASP, büyük şirketler tarafından yapılan bir anketle belirlenen en yaygın on (kritik) güvenlik açığını içeren İlk 10 listesini yayınlar.Bu liste güvenlik açıkları, bunların nasıl kullanılabileceği ve düzeltilmesi hakkında bilgiler içerir strategies.It ayrıca işyerinde kullanılabilecek önleme tekniklerini de içerir.

Çeşitli güvenlik açığı değerlendirmeleri

Güvenlik açığı değerlendirmeleri, bilgisayar korsanları gözetlemeye başlamadan önce olası istismarları keşfetmenize, sistemlerinizi yamalı ve güncel tutmanıza, bilgi güvenliğine proaktif bir odaklanma oluşturmanıza ve sonuçta maliyet düşürücü fırsatlar bulmanıza yardımcı olabilir.

Güvenlik açığı değerlendirmeleri çeşitli şekil ve boyutlarda gelir.İşte bazı örnekler:

Ağ Değerlendirmesi

Ağ kusur taraması olarak bilinir ve kablolu ve kablosuz ağlardaki olası kusurların tespit edilmesine yardımcı olur.Veritabanı değerlendirmesi (

)

Bu değerlendirmede, dağıtılmış hizmet reddi (DDoS), SQL enjeksiyonu, kaba kuvvet saldırıları ve diğer güvenlik açıkları gibi kötü amaçlı saldırıların önlenmesine yardımcı olmak için veritabanı güvenlik kusurlarını belirliyoruz.

Web uygulama değerlendirmesi

Güvenlik kusurlarını belirlemek için web uygulamalarını ve kaynak kodlarını kapsamlı bir şekilde inceliyoruz.Hem manuel hem de otomatik yöntemler kullanılabilir.

Ev sahibinin değerlendirilmesi

Sunucu iş istasyonları ve diğer ağ ana bilgisayarları bu tür bir değerlendirmede güvenlik açıkları veya tehditler açısından incelenir.Servisler ve limanlar da kapsamlı bir şekilde incelenir.

Kablosuz ağın değerlendirilmesi

Bu taramanın amacı, bir kuruluşun kablosuz altyapısının yetkisiz erişimi engelleyecek şekilde güvenli bir şekilde yapılandırılıp yapılandırılmadığını belirlemektir.

Sonuç olarak

Giderek daha fazla endüstri operasyonlarını çevrimiçi hale getirerek genel olarak daha büyük ve daha büyük saldırı yüzeylerine neden oluyor.Ne yazık ki, bu aynı zamanda güvenlik açığı yönetiminin kendi başına bir disiplin haline geleceği anlamına da geliyor, çünkü kötü niyetli varlıklar güvensiz yönlerinden yararlanarak hasara yol açmanın yeni yollarını aramaya devam edecekler. applications.As sonuç olarak, önümüzdeki yıllarda güvenliğin önemi artacaktır.

Bu aynı zamanda güvenlik açığı yönetiminin ayrı bir disipline dönüşeceği anlamına da gelir.

Güvenlik açığı değerlendirmelerini penetrasyon testlerinden ayıran nedir

Penetrasyon testinden bahsetmeden, güvenlik açığı değerlendirmeleri konusu tartışılamaz.Bununla birlikte, ağa iki yaklaşım arasında bir ayrım vardır security.It iki terimi yanlış karıştırmak yaygındır.Güvenlik açığı değerlendirmeleri sırasında güvenlik açıkları tespit edilir ve remedied.In çoğu durumda, eşleştirilmemiş güvenlik açıkları otomatik bir işlemle hafifletilir.Güvenlik açığı değerlendirmeleri sırasında güvenlik açıkları tespit edilir ve remedied.In çoğu durumda, eşleştirilmemiş güvenlik açıkları otomatik bir işlemle hafifletilir.

Öte yandan, penetrasyon testi, bir bilgisayar korsanının nasıl ihlal edebileceğini anlamak için gerçek dünyadaki bir saldırının etkilerini simüle eder defenses.To bir bilgisayar korsanını simüle edin, penetrasyon testi sırasında hem insan hem de otomatik bir araç kullanılır.

Sızma testi, şifrelenmemiş parola veya yetersiz güvenlik ayarları gibi en küçük güvenlik kusurlarını bile algılayabilir.Delici testler güvenlik açığı testleridir well.As sonuç olarak, tutarlı ağ ve BT güvenliği yönetimi sağlamak için düzenli olarak gerçekleştirilmeleri gerekir.

SSS

Güvenlik açığı yönetimi tam olarak nedir?

Üzerinde çalışan sistemlerdeki ve yazılımlardaki güvenlik kusurları tanımlanmalı, analiz edilmeli, ele alınmalı ve raporlanmalıdır.Bu, diğer güvenlik önlemleriyle birlikte, işletmelerin potansiyel tehditlere öncelik vermeleri ve “saldırı yüzeylerini” azaltmaları için kritik öneme sahiptir.”

Güvenlik açığı yönetimi Soc’ye dahil mi?

Güvenlik açığı yönetimi’ndeki güvenlik açıklarını keşfeder, onaylar, sınıflandırır, önceliklendirir, atar, düzeltir ve izlersiniz.Güvenlik operasyon merkezleri (SOC), yazılım ve bellenimdeki güvenlik açıklarını yönetmekten sorumludur.

Zaman ayırdığınız için teşekkürler!

Bu gönderiyi beğendiyseniz, aşağıdakilerle ilgilenebilirsiniz:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu