Genel

Ağ Penetrasyonu Testi : En İyi Araçlar, Metodolojiler ve Avantajlar

Mesaj Menüsü ve Detaylar.

 • Ağ Penetrasyonunu Test Etmek için En İyi Araçlar
 • Ağ Penetrasyon Metodolojileri için Test:
 • Ağ Penetrasyonu Testi
 • Ağ Penetrasyonu Testinin Avantajları ve Dezavantajları :
 • Sonuç

968 kelime

4 dakikalık okuma

Ağ penetrasyon testi, kapsamlı bir siber güvenlik planının önemli bir bileşenidir.Npt’ler, ağınızdaki güvenlik açıklarıyla ilişkili riskleri belirlemek ve azaltmak için gerçekleştirilir; ancak, bu riskleri güvenlik açığı değerlendirmelerinden ayıran nedir? Npt’ler için en uygun ekipmanı kullandığınızdan nasıl emin olabilirsiniz?Başarılı bir NPT için gereken adımlar nelerdir? Bunlar NPT’LER hakkında en sık sorulan sorulardan bazılarıdır ve bu makale sizin için cevaplayacaktır!

Bu bölümde, ağ penetrasyon testi için mevcut en iyi penetrasyon testi araçları, özellikleri ve bunların nasıl kullanılabileceği hakkında ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.Burp Suite, Acunetix, Astra Pentest, Netsparker ve Qualys en popüler NPT araçları arasındadır ve her birinin kendine özgü avantaj ve dezavantajları vardır:

 • Burp Suite, baştan sona tüm test sürecini kapsayan kapsamlı bir platformdur. finish.It keşif, tarama, güvenlik açıklarından yararlanma ve raporlama için bir dizi araçla birlikte gelir.
 • Astra Security’nin Astra Pentest’i, ağınızın güvenliğini test etmek için kullanılabilecek iyi bilinen bir web uygulaması güvenlik tarayıcısıdır.Araç, güvenlik açıkları ve ayrıntılı raporlar hakkında zengin bilgiler sağlar, ancak aynı zamanda mevcut daha yavaş tarayıcılardan biridir.
 • Acunetix, yüksek güvenlik açıklarına sahip çok sayıda güvenlik açığını tespit edebilen güçlü bir tarayıcıdır. accuracy.It bununla birlikte, sömürülen veya sömürü sonrası faaliyetler için birçok özellikten yoksundur.
 • Netsparker, iyi raporlamaya sahip etkili bir tarayıcıdır capabilities.It ayrıca bazı sömürü ve sömürü özelliklerine sahiptir.
 • Qualys, güvenlik açığı değerlendirmesi, sağlam tarama, uyumluluk ve yapılandırma konularında yardımcı olan kurumsal düzeyde bulut tabanlı bir platformdur management.It ayrıca, önceden tanımlanmış güvenlik kontrollerinin en kapsamlı kütüphanesini içerir ve ekibinizdeki herkesin kullanmasını kolaylaştırır. Bununla birlikte, bu listedeki diğer çözümlerden farklı olarak, sömürü sonrası için pek çok araç içermez.

Ağ Penetrasyon Metodolojileri için Test:

Ağ penetrasyon testi için mevcut en iyi metodolojiler OSSTMM ve OWASP metodolojisidir:

 • OSSTMM olduğu bilinen bir endüstri standardı olan olmuş kuruluşlar tarafından kullanılan büyük ve küçük test kendi ağları beri 2001.En kapsamlı test yapılarından biri olarak kabul edilir, ama nedeniyle uzun bir geçmişe dayandığı için, bazı yeni güvenlik açıkları rapor şablonu aksi belirtilmediği sürece varsayılan olarak düşük önem derecesi olarak tanımlanır. Müşteriler, bu sorunların daha acil bir şekilde ele alınması gerektiğine inanırlarsa memnuniyetsizleşebilirler.
 • OWASP, 2004 yılında oluşturulan daha yeni bir metodolojidir. Osstmm’den daha hafiftir ve web uygulamalarını test etmek için özel talimatlar içerir; bu, özellikle bunlardan dolayı risk altında olan kuruluşlar için yararlı olabilir attacks.It bununla birlikte, e-posta sunucuları veya veritabanları gibi ağ güvenliğinin diğer yönleri hakkında çok fazla ayrıntıya girmez.

Ağ Penetrasyonu Testi

Yukarıda listelenen penetrasyon testi için en iyi araçlardan birini kullanarak ağınızdaki bazı zayıf noktaları belirledikten sonra sırada ne var?Bilgi toplama, sömürü ve sosyal mühendislik ile penetrasyon testi, uygun olduğunda ayrıcalık yükseltme, tek bir giriş noktasından erişim elde etmek için ağ boyunca dönme ve raporlama bu metodolojilerin bir parçasıdır!

Keşif olarak da bilinen bilgi toplama, herhangi bir penetrasyon testinin ilk aşamasıdır.Bu prosedür, ağ içindeki tüm potansiyel hedeflerin yanı sıra sağladıkları sistem ve hizmetlerin belirlenmesini gerektirir. İkinci adım, bu sistemlerin peşinden gitmek ve saldırıya açık olup olmadıklarını belirlemektir. Sömürü ile penetrasyon testi ve sosyal mühendislik bu aşamada kullanılan iki yaygın yöntemdir.Güvenlik açıkları tespit edilirse, bir sonraki adım, bir saldırganın daha fazla yararlanabilmesi için bir sistemde yükseltilmiş ayrıcalıklar kazanması durumunda ortaya çıkan ayrıcalık yükseltmesidir. Bu aşamada, diğer sistemlere erişmek için ağ boyunca tek bir giriş noktasından dönme de sıklıkla gereklidir. Son olarak, raporlama, npt’nin bulguları ve tespit edilen riskleri azaltmak için hangi önlemlerin alınması gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir.

Ağ Penetrasyonu Testinin Avantajları ve Dezavantajları :

Ağ penetrasyon testinin bir bütün olarak faydaları açıktır: güvenlik açıklarını tespit edebilir ve istismar edilmeden önce bunları düzeltebilirsiniz.Bununla birlikte, bu tür testlerin dezavantajları, bir şekilde kötü veya eksik yapıldığına dair kanıtlar olsa bile, her zaman açık olmayabilir:

Faydalar:

Ağınızın neye karşı savunmasız olduğu ve bu risklerin operasyonları nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Bu, daha iyi azaltma stratejileri sağlar, böylece bir saldırı gerçekleştikten sonra daha az sorun ortaya çıkar. Ayrıca, bu zayıflıkların tam olarak nerede bulunduğuna dair ayrıntılı raporlara sahip olacaksınız, böylece en az bozulma ile hızlı ve verimli bir şekilde düzeltilebilirler.

Dezavantajlar:

Ağ sızma testleri bilgi toplama zayıflık arasında yer alan birçok hareketli parça vardır, çünkü diğer tür daha uzun sürer eğilimindedir.Ayrıca, test uzmanlarından daha yüksek düzeyde uzmanlık gerektirir ve bu da onları diğer güvenlik testlerinden daha pahalı hale getirir.

Sonuç

Ağlar için ağ penetrasyon testi, herhangi bir güvenliğin önemli bir unsurudur plan.By mevcut en iyi araçları ve metodolojileri kullanarak, saldırıya uğrama riskinizi azaltabilir ve aynı zamanda ağınızdaki zayıflıkları daha iyi anlayabilirsiniz. Bununla birlikte, doğru ve güvenilir sonuçlar elde etmek için bu tür testlerin her zaman deneyimli profesyoneller tarafından yapılması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

___________

Yazar Biyografisi: Ankit Pahuja, Astra Security’de Pazarlama Lideri ve Evangelisttir.Yetişkinliğinden beri (kelimenin tam anlamıyla 20 yaşındayken) web sitelerinde ve ağ altyapılarında güvenlik açıkları keşfediyor. Profesyonel kariyerine tek boynuzlu atlardan birinde yazılım mühendisi olarak başlaması, “pazarlamada mühendislik” i gerçeğe dönüştürmesini sağlar. Siber güvenlik alanında iki yıldan fazla çalışmak onu ideal T şeklinde pazarlama uzmanı olarak nitelendiriyor. Ankit, önde gelen şirketlerde, erken aşamadaki girişimlerde ve çevrimiçi etkinliklerde görüşmelerde bulunan güvenlik alanında sık sık konuşmacıdır.

Onu Linkedın’e bağlayabilirsiniz: https://www.linkedin.com/in/ankit-pahuja/

Yazar Headshot:

Okuma için teşekkür ederiz!

Bu yazıyı beğendiyseniz, bunlara da göz atın:


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu