Genel

Banka Kartı Kullanmanın Artıları ve Eksileri

Mesaj Menüsü ve Detaylar.

  • Banka Kartının Artıları
  • Banka Kartı Kullanmanın Dezavantajları

984 kelime

4 dakikalık okuma

ABD Federal Reserve tarafından yapılan 2019 araştırmasına göre, banka kartları Amerika’daki en popüler ödeme şeklidir. Tüketiciler hemen hemen her yerde banka kartlarını kullanabilirler. Ayrıca, çevrimiçi alışverişin artan popülaritesi nedeniyle nakitten daha iyi performans gösterirler.

Finansal hedeflerinize ve durumunuza bağlı olarak, bir banka kartı çok yararlı bir finansal araç olabilir. Harcama çılgınlığına başlamadan önce, kullanıcılar bu plastik parçanın hem artılarının hem de eksilerinin farkında olmalıdır. Bu makalede, bir banka kartını düzenli tüketici olarak kullanmanın beş avantajı ve dezavantajı anlatılmaktadır.

Fazla Harcamaya Son Vermek

Birçok insan kredi kartı için başvurur, böylece sahip olmadıkları parayı harcayabilirler. İstediğiniz zaman, istediğiniz şeyi satın alma yeteneğine sahip olmanın çekiciliği vardır. Ancak, kredi kartı borcu milyonlarca Amerikalı için önemli bir yüktür.

Bir banka kartıyla, yalnızca hesabınızdaki parayı harcayabilirsiniz. Çok para var, bütçe buna göre nasıl izlemek, ve gitmek için iyi olacak. Ayrıca, harcadığınız tüm paralar derhal hesabınızdan düşülür. Kredi kartı kullandığınızda, karttaki geçerli bakiye hemen güncellenmeyebilir.

Başvuru gerekli değildir.

Kredi kartı almak, özellikle kötü krediniz varsa veya hiç krediniz yoksa zor olabilir. Banka kartları böyle bir engel oluşturmaz. Yerel bankanızda sadece 50 $karşılığında bir hesap açabilir ve sadece bir ziyarette bir kart alabilirsiniz.

Hesabınızı kurduktan sonra gerisi kolaydır. Maaş çeklerinizi doğrudan yatırarak hesabınızı büyütebilirsiniz. Ayrıca, bankanızın web sitesini veya mobil bankacılık uygulamasını kullanarak finansmanınızı takip edebilirsiniz.

Gelişmiş Güvenlik

Cüzdanını kaybedersen, tekrar göreceğinin garantisi yok. İçerideki herhangi bir para muhtemelen sonsuza dek gitmiş olacak. Öte yandan, bir banka kartı devre dışı bırakılabilir, böylece başka hiç kimse fonlarınıza erişemez.

Bu güvencenin yanı sıra bankalar sürekli olarak yeni siber güvenlik önlemleri uygulamaktadır. Davetsiz misafirleri uzak tutmak için hesap bilgileriniz şifreleme, iki faktörlü kimlik doğrulama ve diğer önlemler kullanılarak korunacaktır.

Banka Kartı Kullanmanın Artıları ve Eksileri

Endişelenecek bir ücret yok

Birçok kredi kartının yıllık maliyeti vardır. Banka Kartları sık sık böyle bir ücret yok. Kartın kullanımı için ödeme yapma konusunda endişelenmenize gerek kalmadan hızlıca kaydırabilirsiniz.

Tabii ki, tüm kredi kartları ücret talep etmez ve bazı bankaların bunu yapan hesapları araştırması gerekir. Genel olarak, ancak, Bankamatik Kartı daha azdır gereken gizli maliyetler. Bankanızın makinelerini kullanarak sinir bozucu ATM ücretlerinden kaçınabilirsiniz.

Yaşlı gençler için mükemmel bir seçim

Mali konularda çocuklarına öğretmenlik yapmak için anne bir banka kartı daha fazla aramanıza gerek yok. Gençler bir banka kartı kullanarak mali sorumluluk hakkında bilgi edinecekler. Harcamalarını nasıl izleyeceklerini öğrenmek için kartın uygulamasını veya bankanın web sitesini kullanabilirler.

Gençlerinize nasıl bütçe yapılacağını ve onlara bir banka kartı verirseniz satış vergisinin ne olduğunu öğretebilirsiniz. Paralarını yönetmeyi öğrenecekler ve büyüdükçe finans dünyasıyla yüzleşmeye daha hazırlıklı olacaklar.

Banka Kartı Kullanmanın Dezavantajları

Kredi binası yok.

Bir kredi kartının avantajlarından biri, doğru kullanıldığında kredi puanınızı artırabilmesidir. Mümkün olan en yüksek puanı elde etmek için ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekir. Ayrıca kredi kullanım oranınızı düşük tutmanız gerekir.

İyi bir kredi puanı, daha iyi kredi oranları elde etmenize yardımcı olabilir. Bu özellikle bir ev veya yeni bir araba gibi büyük bir satın alma işlemi yaparken önemlidir. İyi bir kredi geçmişiniz varsa, daha yüksek ödüllere sahip kartlar için de başvurabilirsiniz.

Az Ödül Alan Programlar

Kredi kartlarının popüler olmasının bir başka nedeni de ödül programları. Tüketiciler bunları havayolu millerini veya otel konaklamalarına yönelik puanları toplamak için kullanabilirler. Ne yazık ki, çoğu banka kartı bu tür avantajlar sunmuyor.

Ödül programlarına sahip banka kartları olsa da, kullanılabilirlikleri çok daha sınırlıdır. Bazı kredi kartları, örneğin, belirli satın alımlarda %5’e varan nakit geri ödeme sunar. Banka kartları ek kısıtlamalarla %1 nakit geri ödeme sunabilir.

Satın alımlar daha küçük miktarlarla sınırlıdır.

Arada bir yüksek fiyat etiketi olan bir şey satın almak isteyebilirsiniz. Satın alma işlemini taksitlere bölmeniz bile gerekebilir. Bu genellikle bir banka kartıyla mümkün değildir. Muhtemelen hesap bakiyenizi kullanarak tam olarak ödeme yapmanız gerekecektir.

Kredi kartınız varsa, kanepenin tüm maliyetini tahsil edebilir ve ardından aylık ödemeler yapabilirsiniz. Mali durumunuza bağlı olarak, 2.000 $ ‘ lık bir kerelik harcama mümkün olmayabilir. Ancak, amorti zamanla satın istediğini elde yardımcı olabilir.

Araç Kiralama ile İlgili Komplikasyonlar

Bu sık uçan yolcular için bir engeldir. Banka kartı olan bir araba kiralamak mümkündür, ancak kredi kartı kullanmaktan daha karmaşıktır. Kiralık araç şirketleri, banka kartı kullanmanıza izin vermeden önce ek belgeler gerektirebilir. Sigorta kanıtına veya ikinci bir kimlik formuna ihtiyacınız olabilir.

Kiralık araç şirketleri kredi kartlarını tercih ediyor çünkü teminat almak daha kolay. Bu mevduatlar kolayca eklenebilir ve kredi kartı hesaplarından kaldırılabilir.

Suçlamalara İtirazda Zorluklar

Kredi kartınızda hileli bir ücret olduğunu fark ederseniz, itiraz etmek için 60 gününüz vardır. Bu, tek bir satın alma işlemi için iki kez ücretlendirildiğinizde veya yetkisiz bir işlem kaydığında kullanışlıdır. Ve tartışmalı ücretle banka ekstrenizi alana kadar zamanlayıcı başlamaz.

Bir banka kartı ile bir ücrete itiraz etme süreci daha zordur. Birincisi, kredi kartı düzenleyicilerinden ziyade kendi paranızı kaybediyorsunuz. Bankalar genellikle müşteri koruma programlarına sahip olsa da, bu programlar o kadar sağlam olmayabilir.

Şansınız, bir banka kartı zaten finansal hayatınızın bir parçası. Banka kartınızın avantajlarından yararlanmanız gerekirken, eksilerini de dikkate almanız gerekir. Banka kartınızın bir engel olmasına izin vermeyin. Ben de daha fazla bilmek, daha kartınızı size yardımcı olabilir.

Okuma için teşekkür ederiz!

Bu yazıyı beğendiyseniz, bunlara da göz atın:


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu