Genel

Bir işletme için Açık ve Kapalı Kaynaklı Yazılımlar-Bilmeniz Gerekenler

    GüvenlikFlexibilityUtilization EaseCostAssistanceConclusion

Kelimeler: 1075

Okuma süresi: ~ 4 dakika

Yazılım kullanan birçok işletme, açık ve kapalı kaynaklı yazılımlar arasındaki temel farkları anlamak ister, çünkü bunları benzersiz kılan temel faktörler vardır.Bu makalede, işletmelerin hangisini kullanacakları konusunda en bilinçli kararı verebilmeleri için açık veya kapalı kaynaklı yazılımları kullanırken nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında bilgiler yer almaktadır.

(OSS) Açık kaynaklı yazılımlar, kullanıcılara kodu değiştirme, paylaşma ve görüntüleme izni veren bir lisans sözleşmesi kullanılarak gönderilir.Bu tür bir kod genel kullanıma açıktır ve insanlar herhangi bir ücret ödemeden kodu istedikleri gibi değiştirmekte özgürdürler.

(CSS) Kapalı kaynaklı yazılım, belirli kişilerin veya kuruluşların kodu değişiklik ve yayın için kullanmasına izin veren bir lisans sözleşmesi aracılığıyla paylaşılan koddur.Bu nedenle, halkın kullanımına açık değildir ve yalnızca lisans sözleşmesini satın almış olanlar tarafından kullanılabilir.

Artık açık ve kapalı kaynaklı yazılımların neler içerdiği hakkında biraz daha fazla şey bildiğinize göre, bir işletme olarak bu tür bir kod hakkında bilmeniz gereken en önemli beş şeye bir göz atalım.

Güvenlik

?quality=80&f=auto”>

Açık kaynaklı yazılım kullanmayı düşünen büyük şirketler için en önemli dezavantajlardan biri güvenliktir.Bunun nedeni, oss’nin kontrollü ortamlarda geliştirilmemesidir.Bunun yerine, dünyanın her yerinden kullanıcılar, uygun gördükleri şekilde değiştirebilecekleri koda erişebilir.

Bunun nedeni, oss’nin kontrollü ortamlarda geliştirilmemesidir.

Bu, kodu virüslere veya diğer kötü amaçlı içeriklere bulaşmaya karşı daha duyarlı hale getirir.Açık kaynaklı yazılım riskleri daha olasıdır, çünkü bu tür bir kod sıkı güvenlik testlerinden geçmez ve bu da işletmelerin kullanması için önemli bir risk oluşturur.

Ayrıca, birçok işletme kod üzerindeki denetimden vazgeçme veya herkesin değiştirebileceği kodu kullanma fikrinden hoşlanmaz.Bunun nedeni, yazılımın nihai bir ürün için herhangi bir yön duygusu olmadan çok sayıda insan tarafından kullanılabilmesidir.OSS geliştiricileri arasında genellikle çok az iletişim vardır ve işletmeler bu tür kodların kullanılmasının onlara kapalı kaynaklı yazılımlar kadar iyi hizmet etmediğini keşfedebilir.

(CSS) Daha kontrollü ortamlarda oluşturulduğundan, kapalı kaynaklı yazılımlar aşağıdakiler için daha güvenlidir: businesses.To kodun kalitesini ve güvenliğini sağlamak, çok sayıda test prosedürüne tabi tutulmuş ve hakemli bir şekilde gözden geçirilmiştir.

İşletmeler, yazılımın güvenilebileceğini bilme konusunda daha fazla güven duyabilirler çünkü yalnızca belirli yetkili kullanıcılar, yazılımı görme ve değiştirme erişimi olan belirli bir ekibe sahip olarak üzerinde çalışabilmişlerdir. code.As sonuç olarak, güvenlik riskleri azaltılabilir.

Esneklik

OSS, kullanıcılara bazıları tarafından bir fayda olarak görülen çok fazla esneklik sağlar.Öte yandan işletmeler, sınırsız sayıda insanın yazılımı değiştirmesi fikrinden heyecan duymuyor.Açık kaynaklı yazılım kullanan kişiler, araştırma ve geliştirmenin dikkatini çekmek söz konusu olduğunda benzer zorluklarla karşı karşıyadır.İşletmeler bunu büyük bir dezavantaj olarak göreceklerdir çünkü sıklıkla kullandıkları yazılımların veya yazılımların büyük ölçekte araştırılmasını ve geliştirilmesini istemektedirler.Bu, işletmelerin müşterilerine daha tutarlı bir şekilde yeni yükseltmeler ve ürünler sunmalarını sağlar.

Açık kaynaklı yazılım kullanan kişiler, araştırma ve geliştirmenin dikkatini çekmek söz konusu olduğunda benzer zorluklarla karşı karşıyadır.

Kapalı kaynak yazılım kullanıcıları kaynak kodunu değiştiremez veya görüntüleyemez.Bazı kullanıcılar için bu bir dezavantajdır, çünkü kodu istedikleri kadar özgürce değiştirme yeteneklerini sınırlar.Bununla birlikte, bu genellikle aşağıdakiler için iyi bir şeydir businesses.By kişilerin kaynak kodunu görüntülemesini veya değiştirmesini engelleyerek, güvenliğini daha etkin bir şekilde koruyabilirsiniz.Kodun oluşturulduğu standardı da biliyorsunuz ve bu standardın değiştirilemeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Açık kaynaklı yazılımın doğası gereği, büyük insan toplulukları aynı yazılımı kullanabilir code.It bununla birlikte, başkalarıyla iletişim kurmayı ve işbirliği yapmayı seçip seçmemeleri tamamen her bireye bağlıdır.CSS kullanırken bir topluluğa da erişebilirsiniz.Bu topluluklar ise daha güvenilir bir destek biçimi sağlayacak şekilde oluşturulmakta ve yapılandırılmaktadır.Bu, forumları, anketleri, kullanım kılavuzlarını ve geliştiricilerin niyetle işbirliği yapabilmeleri için bir toplanma yeri içerebilir.

CSS kullanırken, bir topluluk da kullanılabilir hale getirilebilir.

Kullanım Kolaylığı

Düzenlemelerin eksikliğinden dolayı, birçok geliştirici açık kaynaklı yazılımın daha zor olabileceğini fark etti use.As sonuç olarak, kullanım kılavuzu zorunlu hale getirilmez, bu da geliştiricilerin talimat eksikliği nedeniyle kodu kullanmakta zorlanmasına neden olabilir.

Kapalı kaynaklı yazılımlar, kullanım kolaylığı nedeniyle işletmelerin ihtiyaçlarına daha uygun olabilir.Bunun nedeni, yazılımın amaçlanan kitle tarafından en iyi ve kullanımı kolay olup olmadığını belirlemek için bu tür bir kodun uzman testine tabi tutulmasıdır.

Kapalı kaynaklı yazılımlar, kullanım kolaylığı nedeniyle işletmelerin ihtiyaçlarına daha uygun olabilir.Bunun nedeni, yazılımın amaçlanan kitle tarafından en iyi ve kullanımı kolay olup olmadığını belirlemek için bu tür bir kodun uzman testine tabi tutulmasıdır.

Ayrıca, birlikte verilen kullanım kılavuzları genellikle daha faydalıdır ve işletmelerin yeni kodların eğitimi ve uygulanması söz konusu olduğunda kullanabilecekleri belirli bilgileri içerir.

Maliyet

Birçok geliştirici, OSS kullanma fikrine çekilir, çünkü kodu uygun gördükleri şekilde kullanmalarına izin veren daha uygun fiyatlı bir seçenektir.Bununla birlikte, OSS sağlayıcılarının eklenti olarak dahil edilebilecek entegrasyonlar ve hizmetler için daha fazla ücret almaları giderek yaygınlaşmaktadır.

Öte yandan, kapalı kaynaklı yazılımlar açık kaynaklı yazılımlardan önemli ölçüde daha pahalıdır, bu nedenle öncelikle işletmelere yöneliktir.CSS, kodu yazmak, test etmek ve yayınlanmadan önce iyice gözden geçirmek için gereken uzmanlık nedeniyle daha pahalıya mal olur.İşletmeler ayrıca CSS tarafından sağlanan gelişmiş destek düzeyi için daha yüksek bir fiyat ödüyorlar.Saygın bir şirketten yazılım için prim ödediğinizden bahsetmiyorum bile.

Asistanlık

OSS, kodu kullanan, işbirliği yapan ve başkalarına yardım eden insan topluluklarının bulunduğu yerlerde gelişir.Ancak, birçok işletme için bu yardım düzeyi yetersizdir.

Devam etmekte olduğundan ve geliştirme sürecinde çok yardımcı olabileceğinden, CSS kullanırken kullanılabilen destek türü işletmeler için daha uygundur.Bu yardım, endüstri uzmanlarının yanı sıra, kodun neyi gerektirdiğine dair kapsamlı bir anlayışa sahip diğer şirketlerden de gelebilir.

Sonuç

Yazımızı okuduktan sonra, açık ve kapalı kaynaklı yazılımların kullanımıyla ilgili bazı önemli faktörler konusunda kendinizi daha güvende hissedeceğinizi umuyoruz.CSS genellikle işletmeler tarafından tercih edilir, çünkü daha düzenli, güvenli, saygın ve daha yüksek düzeyde destekle birlikte gelir.

Zaman ayırdığınız için teşekkürler!

Bu gönderiyi beğendiyseniz, aşağıdakilerle ilgilenebilirsiniz:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu