Genel

Bulut Kimlik Yönetişimi Zorlukları ve Yetenekleri

Mesaj Menüsü ve Detaylar.

 • Bulut Kimlik Yönetimi Nedir?
 • En İyi Bulut Kimliği ve Erişim Yönetimi Zorlukları
 • Bulut Tabanlı Kimlik Yönetimi Süreci Nedir?
 • Son olarak, bazı düşünceler

971 kelime

4 dakikalık okuma

Bulut ortamına taşınan kuruluşlar, şirket büyüdükçe kimlik yönetimi sorunlarıyla karşılaşabilir. Artan sayıda kimliğin, hem kullanıcıların hem de varlıkların ve bunların izinlerinin manuel olarak yönetilmesi imkansızdır.Bulut Kimlik Yönetişimi çözümleri bu süreci otomatikleştirmeye yardımcı olur ve böylece riskleri azaltır.

Kimlik yönetişimi terimi, kurumsal ortamda kimliği güvenli bir şekilde koruyan yönetim modelini ifade eder. Bulut kimlik yönetişimi, kuruluşun altyapısını yetkisiz erişim ve izinlerden korumak için otomasyon ve risk analizi kullanan bir modeldir.

Bulut kimlik yönetişimi tanımı

“Performansı izlemek, kaynakları tahsis etmek ve bulut hizmetlerini sağlam bir kimlik bağlamında değiştirmek için teknolojiler ve kontrol süreçleri topluluğu. CIG hedefleri arasında güvenlik riskini azaltmak, yönetim verimliliğini artırmak ve uyumluluğu sağlamak için insan ve insan dışı kimliğin kontrolü ve bulut kaynaklarına kaynak erişimi yer alıyor”dedi.(Forrester sözlüğü)

Bulut Kimlik Yönetişimi (CIG) çözümleri, kuruluşların performansı ve kaynakları yönetmelerine yardımcı olan ve kuruluşun bulut kimlik yönetimini güçlendiren yazılım araçlarıdır.

Neden kimlik yönetimine ihtiyacınız var?

Bulut ortamlarının hızla değişen doğası, kuruluşların göz önünde bulundurması gereken güvenlik riskleri yaratır.Bunlardan biri kimlik ve erişim yönetimi.

Pandemiden sonraki en son gelişmeler, paylaşılan barındırma sağlayıcısı tarafından sağlanan API’ler kullanılarak bulut iş yüklerinin çoğuna uzaktan erişildiği anlamına geliyor.Bir yandan, yöneticilerin artık kaynaklarına fiziksel erişimi yok. Öte yandan kötü niyetli aktörler, uzak protokollere sızarak bu kaynaklara uzaktan erişim sağlayabilirler.

Sonuç olarak, sistemlerinizin güvenliği önemli ölçüde kimin erişebileceğine ve neye erişebileceğine bağlıdır—izinleriniz ne kadar farklı olursa tehdit yüzeyiniz o kadar geniş olur.

Bulut Yönetişimi her kuruluş için gereklidir.İşte bunun üç nedeni:

 1. Gölgeyi önlemeye yardımcı olur

Çalışanlar durduklarında veya işlerini yapmak için ihtiyaç duydukları kaynaklara erişemediklerinde gölgeye yönelirler. Bulut yönetişimi, kullanıcıların uyumluluğu korurken bulut kaynaklarına erişmelerine yardımcı olur ve bunları gözden geçirmenize gerek kalmaz budget.As sonuç olarak, çalışanlar memnun değildir ve kişisel bulutlarına yönelmezler.

 1. Riski azaltır

Yönetişim, bulutun depolama kovalarını tutmak için uygun kontrollere sahip olmasını sağlamaya yardımcı olur private.As sonuç olarak, kaynağınız HIPAA gibi uyumluluk düzenlemelerine uygundur.

 1. Bulut kaynakları yönetimini basitleştirir

Çok kiracılı iş yüklerinin tek bir bulut hesabında veya aboneliğinde ve kendi ayrı hesaplarında ikamet ederek yönetilmesi daha kolaydır.Birden fazla hesap kullanmak, maliyet yönetiminin yanı sıra erişim kontrolüne de olanak tanır. Etkili bir yönetişim stratejisi, çok sayıda hesabın organizasyonuna ve görünürlüğüne yardımcı olabilir.

En İyi Bulut Kimliği ve Erişim Yönetimi Zorlukları

Şirketler bulut ortamlarında uygulamaların dağıtımını artırdıkça, erişim ve izinlerin yanlış yönetilmesiyle ilgili ortak zorluklar ortaya çıkmaktadır:

 • Aşırı izinler
 • Bulut ortamları yanlış yapılandırma sorunları
 • Kötü niyetli aktörler tarafından yetkisiz erişim
 • Kötü teminatlı varlıklar

Aşırı izinler

İzinleri yönetmek hem şirket içi hem de bulut sistemleri için kritik bir BT güvenliği konusudur, ancak bulutun doğası onu daha zor hale getirir. Bulutun getirdiği çeviklik ve esneklik, yeni kullanıcılar ve kaynaklar eklemeyi son derece kolaylaştırır.

Bu çeviklik güvenlik risklerini artırıyor.Bulut yöneticileri, görevleri ve işlemleri hızlandırmak için aşırı izinler verebilir, ancak çoğu kullanıcı bu izinlerin yalnızca bir alt kümesini kullanır. Sonuç olarak, kullanıcı kimlik bilgilerinin kötü niyetli aktörlerin eline geçmesini önlemek için en az ayrıcalık ilkesine uyulmalıdır.

Bulut yanlış yapılandırmaları

Aynı akıl yürütme doğrultusunda, birçok kuruluş bulut işlevselliğini hızlandırmak için uygun bulut yapılandırmasını sürdürme konusunda dikkatli değildir.Kimlik ve erişim yönetimi, kullanıcı kimlik doğrulaması, oturum açma, parola ilkeleri vb.Gibi gereken çok sayıda yapılandırma nedeniyle sık sık yetersiz kalan alanlardan biridir.

Gartner’ın” Bulut Altyapısında Ayrıcalıklı Erişimi Yönetme ” raporunda firma, 2023 yılına kadar güvenlik sorunlarının %75’inin zayıf kimlik ve erişim yönetiminden kaynaklanacağını öngörüyor.

Kötü niyetli aktörler tarafından yetkisiz erişim

Uzaktan kötü amaçlı erişim, uzak, bulut tabanlı iş yüklerine erişmek için çalınan kimlik bilgilerini kullanma eylemidir. Çalınan kimlik bilgileri hala en yaygın tehdit vektörüdür. IBM’in Veri İhlali Maliyetine göre, ihlal edilen kimlik bilgileri, ihlal başına ortalama 4,37 milyon dolara mal olan ihlallerin %20’sinden sorumluydu.

Kötü teminatlı varlıklar

Uygun güvenlik önlemleriniz yoksa bulut varlıklarınız yanlışlıkla açığa çıkabilir.Buluta geçmek, varlıklarınız üzerinde bazı kontrollerden vazgeçmeyi gerektirir. Ancak, bu varlıkları maruziyetten korumak sizin sorumluluğunuzun bir parçasıdır, bu nedenle yalnızca yetkili kullanıcıların erişebildiğinden emin olun.

Buluta geçiş genellikle daha fazla çeviklik elde etme arzusundan doğduğundan, kuruluşlar sistemlerine erişimi kısıtlamada her zaman dikkatli değildir.Gartner’a göre, 2021 yılına kadar şirketlerin yarısı bilmeden IaaS depolama hizmetlerini, uygulamalarını veya ağ segmentlerini açığa çıkarmış olacak. Gerçek sayı tahmin edildiği gibi ulaşmasa da, 2021’de yapılan bir araştırma SaaS veri erişiminin %40’ının yönetilmeyen olduğunu ve maruz kalma riskini artırdığını ortaya koydu.

Bulut Tabanlı Kimlik Yönetimi Süreci Nedir?

Bulut Tabanlı Kimlik Yönetişimi Nasıl Çalışır?

Bulut kimlik yönetişiminin önemi, kimlik tehditlerinin artan riskleriyle birlikte günlük olarak gösterilmektedir. Kuruluşlar bulut tabanlı kimlik güvenliği çözümlerine duyulan ihtiyacın farkındadır ve Gartner’a göre, 2022’nin sonunda kimlik yönetimi güvenlik ürünlerinin %75’i bulut tabanlı olacaktır.

Bulut tabanlı kimlik yönetişiminin iki ana bileşeni vardır:

 1. Yönetim araçları

Bu araçlar, çoklu oturum açma gibi kimlik doğrulama araçlarını içerebilir.Birden çok hizmet ortamının yanı sıra kimlik bilgileri ve hesap yönetimi için hazırlığı kolaylaştırırlar. Erişim ve izin yönetiminin yanı sıra raporlama ve izleme de yetenek olarak dahil edilebilir.

 1. Politika ve uygulama kontrolleri

Bu denetimler, kuruluşların birden çok bulut ortamı için kimlik ve erişim yönetimi ilkelerini tanımlamasına yardımcı olur.Erişim ve günlük politikaları denetleme ve revizyon da yardım ettiler.

Kuruluşlar çeşitli kullanım durumları için kimlik yönetimi çözümlerini kullanır:

 • Bulut hizmetleri ve uygulamaları için erişim uygulamak.
 • Bulut hizmetlerinin doğru kullanımını sağlamak ve uzlaşma ve kötü amaçlı etkinlik göstergelerini tespit etmek için erişimi izleme ve gözden geçirme.
 • Uyumluluk için kimlik yapılandırması hakkında raporlama.

Son olarak, bazı düşünceler

Kimlik yönetişimi, önümüzdeki yıllarda kuruluşların güvenlik duruşunu sağlamak için daha kritik hale gelmeye yöneliktir.Karmaşık bulut ortamlarında kimliği yönetmek isteyen kuruluşlar, çeşitli bulut sağlayıcıları ve kimlik yönetimi araçlarıyla bütünleşen bir kimlik yönetimi platformu seçmelidir.

Okuma için teşekkür ederiz!

Bu yazıyı beğendiyseniz, bunlara da göz atın:


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu