Genel

Her işletme sahibinin bilmesi gereken en iyi 8 Çevrimiçi Pazarlama Temelleri

Mesaj Menüsü ve Detaylar.

 • Çevrimiçi Pazarlamanın Temelleri
 • İşletmenizin Çevrimiçi Varlığını Anlama
 • Arama Motorlarının Temelleri
 • Rakip Analizinin Temelleri
 • Dijital Pazarlama ve İçerik
 • Çevrimiçi Pazarlama
 • Nesnelerin İnterneti
 • Analitiğin Temelleri
 • İş Zekası için Veri Oluşturma
 • Sonuç

999 kelime

4 dakikalık okuma

Niş pazar belirli bir alanda uzmanlaşmak olsa da, pazarlamada kaliteli müşteri adayları oluşturmak için çeşitli çevrimiçi pazarlama temellerini tanımanız gerekir.

2021 Yılında, gelir yüzdesi olarak pazarlama bütçesi %12’den %6’ya düşmüştür. Bu, işletme sahipleri ve SEO uzmanları için tartışmasız kötü bir haber. Bütçeyi 2022’de yeniden tasarlamak, pazarlama organizasyonlarının ve SEO profesyonellerinin zarardan kurtulmaları ve büyümeyi artırmaları için en iyi yollardan biridir.

Yeni yenilikçi fikirleri test etmek için pazarlama bütçenizin önemli bir bölümünü ayırmanız önerilir.Öte yandan pazarlamacılar, başarılarını en üst düzeye çıkarmak için uygun pazarlama temellerini arıyorlar. Sonuç olarak, yatırım miktarı azalabilir.

İşte bilmeniz gereken en iyi 8 çevrimiçi pazarlama temelleri. Daha fazla uzatmadan, başlayalım.

İşletmenizin Çevrimiçi Varlığını Anlama

Bir işletme sahibi olarak, sahip olunan medya üzerinde iyi bir tutuma sahip olabilirsiniz.Bunlar, oluşturduğunuz profiller, listeler ve içeriklerdir. Sonuç olarak, şirketinizin çevrimiçi olarak ücretli reklam yerlerinde ne zaman ve nerede göründüğünün farkındasınızdır.

Ancak, kazanılan medyanın zor bir bölüm olduğunu unutmayın. İlgili sosyal medya platformu içeriğini, gelen bağlantıları, marka sözlerini ve çevrimiçi incelemeleri izlemezseniz, şirketinizin çevrimiçi varlığını iyileştiremezsiniz.

Çevrimiçi varlığınızı dikkatli bir şekilde izlemenize yardımcı olacağından, arama bilgileri, sosyal listeler ve itibar izlemeden geçtiğinizden emin olun. Forbes’e göre, sağlam bir dijital varlık esastır.

Arama Motorlarının Temelleri

Son birkaç yılda SEO, dijital pazarlama kampanyasının yalnızca bir kısmından işletmeler için temel tanıtım faktörlerinden birine dönüşmüştür.

Arama motorlarının işlevselliği hakkında doğru bilgiye sahip olduğunuzda, içeriğinizi optimize eder ve aynı zamanda insanların içeriği nasıl öğrendiklerini, aradıklarını ve tükettiklerini anlamalarını güçlendirirsiniz.

Arama motoru indeksleme ve tarama için uygun bir değerlendirme oluşturmak, maksimum keşfedilebilirlik için sayfaları ve web sitelerini yapılandırmanıza olanak tanır.

Ayrıca, Google’ın arama algoritmasının içeriği nasıl sıraladığını da bilmeniz gerekir.İçeriğinizi daha bilgilendirici ve çekici hale getirmek için bu şekilde optimize edebilirsiniz.

Rakip Analizinin Temelleri

Bu, bilmeniz gereken en mükemmel dijital pazarlama ipuçlarından  biridir.Rakip analizi yöntemleri daha karmaşık hale geliyor. Rakiplerinizin düşündüğünüz kişi olmadığını unutmayın.

İş sektörü son derece rekabetçi olduğundan, sizinkiyle aynı hizmetleri ve ürünleri sunan yüzlerce ilgili işletmeye karşı rekabet edeceksiniz. Ancak günümüzde işletmeler sosyal medya forumlarına ve ağlarına, yayınlara, fotoğraf ve video varlıklarına ve daha fazlasına karşı karma arama sonuçlarında rekabet etmektedir.

Ayrıca, rakiplerin video reklamlar, podcast’ler, etkileyici pazarlama, push bildirimleri ve artırılmış gerçeklik gibi birden fazla potansiyel temas noktası vardır.

Kime karşı yarıştığınızı bildiğinizden emin olun.Bu şekilde uygun rakip analizi geliştirebileceksiniz.

Dijital Pazarlama ve İçerik

İçerik, pazarlamanın başarısının en önemli parçalarından biridir.Bu nedenle markalar ve pazarlama firmaları içerik stüdyolarına yatırım yapıyor.

Bununla birlikte, küçük işletme sahipleri tüm şirket içi içerik stüdyosunu satın almayı zor bulabilir.Ancak, gereksinimlerinizi ve kuruluşunuzun boyutunu belirleyerek, yüksek kaliteli içerik yükleyebilirsiniz.

Bazıları için bu, editörleri, yazarları, fotoğrafçıları, kameramanları ve diğer yaratıcı bireyleri getirmeyi içerir.Öte yandan, bazı işletme sahipleri başarıya ulaşmak için şirket içi tanıtım ekiplerini tamamlamayı tercih etmektedir.

Çevrimiçi Pazarlama

Uzun ömürlü ve kaliteli organik arama sonuçları şüphesiz son derece önemlidir.Birçok online pazarlama stratejileri, ancak ödenen promosyon olarak kullanır.

Ücretli promosyon içeriği seçerken hiçbir zaman seçenek sıkıntısı çekmeyeceksiniz.Yerel reklamlardan sem’e, sosyal medya pazarlamasına, e-posta pazarlamasına ve içerik pazarlamasına kadar her şey işinize yardımcı olabilir.

Çevrimiçi reklamcılığın temelleri hakkındaki bilginizi geliştirmek şu anlama gelir:

 • TBM veya BGBM gibi ücretli promosyonlar
 • Gizlilik sorunları
 • Tüketici davranışındaki değişim
 • Reklam teknolojilerindeki gelişmeler

E-posta pazarlamacıları, SEO uzmanları, CMOS ve içerik pazarlamacıları için, tanıtım medyasının doğru bir şekilde anlaşılması, pazarlama kampanyalarını güçlendirmelerine yardımcı olabilir.

Nesnelerin İnterneti

Sosyal medya platformları, işletmenizin görünürlüğünü artırmak için en iyi seçeneklerden biridir.Bahsetmiyorum bile, sosyal medya şirketinizin potansiyel müşterilerle etkileşimde bulunmasına yardımcı olacaktır.

Sosyal medyadaki iş özellikleri platforma göre değişir.Bununla birlikte, markanız sosyal medya listelerinin ve profillerinin tüm avantajlarından yararlanabilir. İşletmeniz belirli bir sosyal medya platformunda daha az etkinse, hedef kitlenizi ilgili foruma yönlendirmek için öznitelikleri ve açıklamaları kullanın.

Bazı işletme sahipleri, LinkedIn, Twitter, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarının tüketicilerin ilgili işletme bilgilerini bulmalarına yardımcı olmak için benzersiz işlevlere sahip olduğunu unutur.Sosyal medya kullanıcıları her zaman duyarlı ve özgün markalar ararlar. Bu yüzden onların sorularına cevap vermelisiniz. Müşteriler sizi sosyal medyada bulur ve size bir mesaj gönderirse, onlara en kısa sürede yanıt verdiğinizden emin olun.

Analitiğin Temelleri

Koronavirüs salgını pazarlamacılara yalnızca geçmiş verilere güvenmenin işletmeler için tehlikeli olduğunu öğretti.

Gerçek zamanlı analitiğe erişiminiz olduğunda, şirketinizi büyütmenize yardımcı olacak finansal faktörler, teknolojik yenilikler ve diğer iş alanları hakkında daha fazla bilgi sahibi olursunuz.

Unutmayın, bu alan şirketiniz için son derece yetkin olmayabilir.Ancak bu, satış huninizde bir azalmaya neden olmaz. Kuruluşunuzu geliştirmek için Google Analytics hakkında her şeyi bilmeniz gerekmez.

Bunun yerine, işletmeniz için ne tür analitik platformların değerli öngörülerle alakalı olduğunu anlamanız gerekir.Bu şekilde en iyi analitik yaklaşımı kullanabileceksiniz.

İş Zekası için Veri Oluşturma

Tüketicilerin temas noktaları sıklık ve hacim olarak arttıkça, pazarlamacılar kendi lehlerine çalışacak çeşitli çözümler arıyorlar.

Tanısal, tanımlayıcı, kuralcı ve tahmine dayalı analitiklere erişiminiz olduğunda, dijital pazarlama yeteneklerinize yardımcı olacak ilgili öngörüleri kullanabilirsiniz.

İşletme sahipleri, satış hunilerini iyileştirmek için yeni fırsatlar belirlemek için kendilerinin ötesine bakmalıdır.Rekabet analizi, müşteri davranışı ve diğer iş karar verme eğilimleri şüphesiz dijital pazarlama tekniklerinize fayda sağlayacaktır.

Sonuç

Bunlar, her işletme sahibinin bilmesi gereken en iyi 8 dijital pazarlama temelidir.SEO veya diğer dijital pazarlama kampanyalarını kullanmayı düşünüyorsanız, süreci iyice anladığınızdan emin olun.

Okuma için teşekkür ederiz!

Bu yazıyı beğendiyseniz, bunlara da göz atın:


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu