Genel

İmplant Tedavisi Kimlere Yapılır


Diş implantı tedavisi, gerçek dişlerin işlevini üstlenmesi adına ağız içerisine yerleştirilen yapay protezlere denilir. İmplantlar iki parçadan oluşan malzemelerdir. Bunlar kök parça ve üst tabaka olarak isimlendirilecektir. Aynı zamanda implantların uzun yıllar boyunca kullanılması ve de ağız içerisinde herhangi bir sağlık sorununun oluşmasına engel olmak amacıyla titanyum malzemeler kullanılarak üretilir. Samsun Diş Hastanesi implant tedavileri uygularken öncelikle işlevini kaybeden dişin çekimiyle işe başlamaktadır. Eğer diş zaten çekilmişse de mevcut bulunan boşluğa yuva yapılması gerekecektir. Yuvanın başarıyla oluşturulmasından sonraki aşamada da implantın temelini oluşturacak olan kök parçanın yerleştirilmesi sağlanacaktır. Kök parçaların yerine tam olarak oturabilmesi için gereken süreç hastadan hastaya değişkenlik gösterir.

İmplant için gerekli olan kök parçanın yerine tam yerleşebilmesi için gereken süre ortalama olarak 3 ile 5 ayı kapsar. Söz konusu sürecin tamamlanması için geçecek zaman boyunca aralıklı olarak kontroller yapılır. Kontroller esnasında yeteri kadar kemik kaynaşması sağlandığı tespit edilirsek, implantın üst kısmının yapılmasına başlanabilecektir. Samsun diş implant işlemleri genel olarak diş eksikliği olan kişilere ya da protez diş kullanan hastalara yapılır. Temel amaç ise ağız içerisinde daha estetik bir görünüm yaratmak ve daha rahat kullanım sağlamak olacaktır. Aynı zamanda ağız içerisinde hiç diş bulunmayan hastalara da sabit bir diş protezi imkanı sağlamak adına implant tedavisi uygulanabilmektedir. Diş implantlarının hangi boyutta olacağı hastaların kemik ve de çene yapısına göre değişkenlik gösterir.

İmplant uygulamalarında kullanılacak olan ölçülere karar verilebilmesi için diş hekimleri panoramik filmler ve 3 boyutlu filmler çekilir. Bunun yanı sıra hekimler tarafından gerekli incelemeler ve hesaplamalar yapılarak implantların başarılı bir şekilde yerleştirilmesi mümkün hale gelecektir. Modern tıbbın hızla gelişmesine paralel olarak ağız ve diş tedavilerinde çok daha yeni gelişmeler meydana gelmiştir. Bu yeni gelişmelerin önemli bir kısmını da ortodontik tedaviler kapsar. Samsun ortodonti tedavilerinde modern tıbbı imkanlarından en çok faydalanan kentlerden biri olmuştur. Bu nedenle de Samsun ilinde bulunan hastanelerde hem ortodontik hem de implant tedavilerinizi gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu