Genel

INFLUENCER’LARIN GÜVENLE ÇALIŞABİLECEĞİ INFLUENCER AJANSI


Bir markayı doğuran ve büyüten en temel şey reklamlardır. Doğru bir şekilde yapılmış reklam ve pazarlama stratejileri markaların kolayca büyümesi ve daha çok kişiye ulaşmasını kolaylaştıracaktır. Geçmişte billboardlar, el ilanları, gazete/ radyo ve televizyon reklamlarıyla sıkça yapılan tanıtım hizmeti, günümüzde dijital bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Ana akım medyanın yüksek fiyatları ve artık demode reklam tarzları, günümüzde insanların influencerlar ile iş birliği yapmayı tercih etmesine sebep oluyor. Peki; bir influencer ile nasıl reklam iş birliği yapılabilir? Bu soru ve daha fazlasının cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Influencer’lerin kitlelerini daha çok büyütebilmek adına çalıştığı ajanslar son derece önemlidir. Sunulan her yola göre çalışmalar yapmak pek doğru değildir. Sayfalar büyüyebilmesi adına izlenilen yollar oldukça önemlidir. Yapılabilecek her türlü çalışma, sayfanın ya ilerlemesi ya da gerilemesi ile sonuçlanacaktır. Bu sebeple bir Influencer Ajansının yapması gerekenler vardır. Bunlar başlıca şu şekildedir:

  • Kitleleri anlayabilmek adına analizler yapmalıdır. Bu analizler sonucunda influencer’i takip eden kitlenin yaş ve cinsiyeti belirlenerek buna uygun paylaşımların ortaya çıkması sağlanmaktadır.
  • Rekabetin de farkında olarak yaratıcı fikirler ve farklı içerikler üretmeye yardımcı olmalıdır.
  • İhtiyaçları belirleyerek buna uygun şekilde çalışmalar yapmalıdır.
  • Sürekli reklam içerikli paylaşım yapmak, takip eden kitleyi bir süre sonra itmeye başlamaktadır. Bu sebeple samimi ve doğal bir ortamdan uzaklaştırmadan kitlelere uygun reklamları belirli bir periyotlarla belirlemelidir.
  • Influencer ajansı mutlaka sonuç raporları sunmalıdır. Böylelikle öncesi ve sonrası şeklinde karşılaştırma yapılarak gidişata bakılır. Bu sonuçlar doğrultusunda yapılan çalışmanın etkisi ve sonrası için izlenebilecek yollar görülebilmektedir.

Markalar ile iş birliği içinde olan influencer’lar, ürünlerin tanıtımını yapmaktadır. Bu tanıtım sonucunda kişilerin ilgisini çekmeyi başararak, satışın olmasını sağlamaktadır. Fakat her influencer her marka ile çalışmamalıdır. Bir influencer daha iyi bir noktaya gelebilmek için kitlesini tanımalı ve buna göre hareket etmelidir. Örneğin çoğunluğu erkek kitlesi olan bir influencer makyaj ürünleri tanıtmamalıdır. Aksi halde takipçilerinin ilgisini kaybedecektir. Sunacağı içerikleri iyi bir şekilde belirlemesi gerekir.  Güvenilir bir Influencer ajansı da tam bu noktada devreye girmektedir. Analizler sonucunda kitle tanımlaması yaparak, hangi ürünleri tanıtması gerektiğine karar verir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu