Genel

Oto Ekspertiz Cihazları Nelerdir


Oto ekspertizler, ikinci el araçları inceleyip raporlarını daha hızlı bir şekilde oluşturabilmek için genellikle teknik ekipmanlara ihtiyaç duymaktadırlar. Araç incelemelerinde kullanılan çok sayıda yüksek teknolojik donanıma ait cihaz mevcuttur. Bunlardan biri de dynometre olarak bilinir. Bir diğer ismi ile de dinamometre olarak bilinen bu aletler aslına bakıldığında bir tür kuvvet ölçerdir. Ekspertiz alanında kullanıldığında ise araçların çıkış gücü ve performansının durumunu analiz eder. Genellikle süspansiyon testlerinde kullanımı sağlanmaktadır. İnceleme neticesinde araçların tekerleğine aktarılan beygir ve tork gücünü oranı ortaya çıkacaktır. Airbag kontrolü yapan ekspertiz firması da yine ilk adımda dinamometre kullanımına ihtiyaç duyar. Çünkü ekspertiz işlemlerinin ilk ve en önemli adını süspansiyon incelemesi oluşturmaktadır.

Oto ekspertizler süspansiyon ölçümü yaptıktan sonra ikinci inceleme sürecinde de araçları fren test cihazının ölçümlerine tabi tutmaktadırlar. Bu cihazla ve de ekspertizlerin fiziki incelemesiyle mevcut aracın balataları, disklerin güncel hali, fren tutuş oranı, el freninin durumu, lastiklerin güncel durumu ve de araçların sağa ya da sola doğru sapma kontrolü yapılır. Yapılan incelemelerde herhangi bir sorun olması durumunda da rapora yazılması şarttır. Güngören oto expertiz firmaları incelemenin bir sonraki aşamasında da boya ölçüm cihazlarını kullanmaktadırlar. Boya ölçüm cihazının asıl görevi ikinci el olarak muayene istasyonuna gelmiş olan aracın orijinal boyasının korunup korunmadığını kontrol etmektir.

Özellikle de araçların kaportalarında boya varsa bu daha önceden ciddi bir hasarın söz konusu olduğu anlamına gelecektir. Bu tür araçlar ilerleyen süreçte de sıkıntı yaratacağından genellikle satışları da zor olacaktır. Ekspertizlerin incelemelerinde kullandığı bir diğer teknik cihaz ise arıza tespit yani beyin cihazıdır. Beyin cihazı genel olarak aracın en önemli aksamı olan motoru inceler. Ek olarak ise araçta başka arızaların var olup olmadığına bakar. Söz konusu arızaların ilerleyen süreçte masraf çıkarıp çıkarmayacağı tespit edilir. Elde edilen sonuçlar da raporlanarak pazar günü açık oto ekspretiz firması yetkilileri tarafından talep eden kişilere hem elektronik ortamda hem de yazılı olarak ibraz edilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu