Genel

Oto Ekspertiz Raporu Nasıl Değerlendirilir


Ekspertiz raporları, genellikle ikinci el araç alışverişlerinde gerçekleştirilmektedir. Sahibinden ya da firmalardan satın alınacak olan araçların geçmişinde herhangi bir kaza ya da arıza olup olmadığını alanında uzman ekspertizler analiz edebilmektedirler. Aslına bakıldığında ekspertiz işlemlerinin bir nevi araç muayenesi olduğunu da söylemek mümkün olacaktır. Habipler oto ekspertiz, himzet yeterlilik belgesine sahip olan firmalar arasında bulunur. Hizmet yeterlilik belgesine sahip olan şirket çalışanları tarafından oluşturulan ekspertiz raporlarının diğer raporlara göre çok daha uygun olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Yapılan işlemlerin tamamı ise alıcıların istenmeyen durumlarla karşılaşmalarını engelleme amacı gütmektedir. Peki oto ekspertiz raporu nasıl değerlendirilir? Oto ekspertiz raporu nerede ve kimler tarafında oluşturulmaktadır? İşte detaylar…

Ekspertiz raporları, araç alımından sonraki süreçlerde de yaşanması muhtemel sorunların engellenmesini sağlar. Ekspertiz işlemlerinin ilk aşamasını süspansiyon testi oluşturmaktadır. Karadeniz mahallesi oto ekspertiz süspansiyon testi yaparken profesyonel ve yüksek teknolojik olanaklara sahip cihazları kullanmaktadır. Söz konusu cihazlar yardımıyla araçları tekerleklerin yukarı ve aşağı yönde hareket ettirilir. İşlemin asıl amacı ise araçlara kasislerden geçiş ve çukura düşüş etkisi yaratmak olacaktır. Böylece süspansiyonun ne kadar verimli olduğu konusunda da kolaylıkla karara varılır. Ekspertiz işlemlerinin bir sonraki aşamasında da fren testi yapılması gerekecektir. Bu işlemin yapılabilmesi içinse yine teknolojik bir cihaz vasıtasıyla ruloların üzerinde yer alan kaplama ve tekerleklere asfalt hissi verilmektedir. Yapılan işlemler ön ve arka frenlerin yanı sıra el freniyle de alakalıdır.

Sultangazi oto ekspertiz firmaları incelemenin sonraki aşamasında da diagnostik test yaparlar. Diagnostik test, araçların OBD soketi üzerinden diagnoz aracıyla bağlanılmasıyla gerçekleştirilir. Cihazın bağlanmasından sonra genel bir arıza taraması yapılmaktadır. İşlem sonlandırıldığında cihaz üzerinde araca dair arıza bilgileri ekranda yerini alacaktır. İlgili aracın kullanması içinse öncelikle aracın marka ve modelinin seçilmesi gerekmektedir. Daha sonra alanında deneyimli ekspertizler akü ve Dyno testi yaparak, inceleme işlemlerini sonlandıracaklardır. Ekspertiz hizmeti tamamen alıcıların avantajına olacak bir işlem olmakla birlikte, araç satışlarında güvenirliği edinmek için de son derece önemlidir. İşlemlerin nasıl yapılacağın ilişkin daha detaylı bilgiyi oto ekspertiz firmalarından edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu