Genel

Satış Dönüşüm Huninize Yardımcı Olabilecek 5 Gelen Pazarlama Metriği

Mesaj Menüsü ve Detaylar.

  • E-posta Tıklama Oranları
  • Web Sitelerinde Hemen Çıkma Oranları
  • E-posta Pazarlamasının Otomasyonu
  • Tam Hunili Trafik Kaynağı Kapatma Oranı
  • Özetlemek Gerekirse

Kelimeler: 1013

Okuma süresi: ~ 4 dakika

İyi yapılırsa, pazarlama işinizin büyümesinde ve istikrarında etkili olabilir, ancak çok az işletmenin ustalaşabileceği bir beceridir.Gelen pazarlama metriklerini kullanmadan önce ve sonrayı rutin olarak karşılaştırmıyorsanız, gelen pazarlama mekanizmalarına zaman, enerji ve para yatırmanın bir anlamı yoktur. Bunlar, stratejinizin işe yarayıp yaramadığını size söyleyecektir. Metrikleri analiz etmek için zaman harcayan herhangi bir şirket her zaman rekabet avantajına sahip olacaktır.

Aşağıda, pazarlama performanslarını izlemenize yardımcı olan ve ardından pazarlama çabalarında daha iyi getiri elde etmek için boşlukları ince ayar yapmanıza yardımcı olan 5 gelen pazarlama ölçümü bulunmaktadır.

  1. E-posta Tıklama Oranları

Birçok işletme sahibi ve pazarlamacı, e-posta pazarlama stratejilerinin performansını ve verimliliğini kontrol etmeyi ve ölçmeyi ihmal eder.E-postalar, büyük bir tüketici tabanına hızlı ve ucuz bir şekilde ulaşmanın birincil ve gerekli bir yöntemidir. Söz konusu e-postaların işlevi, müşterilere iş ürünlerinizi/hizmetlerinizi hatırlatmak ve onları daha fazla araştırmaya ve e-postayı açmaya ikna etmektir.İkincisi, e-postalardaki bilgiler satış huninizin kalitesini artırmaya yardımcı olur. “Besleyici” e-postalar göndermek, stratejinizin hangi yönde ilerlediğini belirlemek için metriklerin kullanılmasının önemini vurgulayarak tekliflerinize tüketici ilgisini çekebilir.

Bunu yaparken, hemen çıkma oranları ve teslimat oranları gibi bazı özelliklerin manipüle edilmesinin imkansız veya zor olduğunu hatırlamak önemlidir. Bunun yerine, açık oran, tıklama oranları ve tıkla-aç oranları gibi iyileştirebileceğiniz metriklere odaklanın. E-postalarınızın bu üç metriğe göre geliştiğinden emin olmak ve her seferinde %30’un üzerinde açık oran elde etmede ustalaşmak için SaaS e-posta pazarlaması tarafından sağlanan araçları kullanarak size rehberlik edin.

  1. Web Sitelerinde Hemen Çıkma Oranları

Hemen çıkma oranları, web sitenizi tıklayan ancak başka bir işlem yapmadan veya web sitenizi daha fazla incelemeden ayrılan ziyaretçi sayısını gösterir.Bu, sonuçlarını web sitenizi geliştirmek için kullanabileceğiniz bir diğer önemli pazarlama metriğidir. Hemen çıkma oranının yüksek olması, web sitenizin pazarlama hunisinin, siteyi tıklayan ziyaretçileri etrafta dolaşmaya ve göz atmaya zorlamadığını gösterir.İkna edici unsur büyük olasılıkla tehlikeye girdiğinden, bunun tüketici dönüşüm oranları üzerinde doğrudan bir etkisi vardır.

Hemen çıkma oranlarının metrikleri, kullanıcıları satış hunisi, web sitesi UX ve web sitesi optimizasyonu boyunca yönlendirmek için CTA düğmelerindeki kusurlara sıklıkla işaret eder.Kullanıcılara web sitenizi daha fazla keşfetmeleri için bir neden vermek amacıyla dahili bağlantıların kullanılmaması söz konusu olabilir. Metrikleri takip etmek, satış huninizdeki web sitenizde hemen çıkma oranının yüksek olmasına neden olan boşlukları kapatmanıza olanak tanır. Yavaş sayfa yükleme süreleri, 404 hataları, bozuk bağlantılar ve diğer sorunlar gibi web sitesiyle ilgili teknik sorunlar da hemen çıkma oranlarının yüksek olmasına katkıda bulunabilir.

  1. E-posta Pazarlamasının Otomasyonu

E-posta Pazarlamasının Otomasyonu

E-posta pazarlamanızı otomatikleştirmek, iyi bir satış hunisi elde etmek için verebileceğiniz en iyi karar olabilir.Bu otomasyon, pazarlamayı hızlandırarak satış döngüsünü hızlandırır ve bilgilerinizin daha büyük bir potansiyel müşteri tabanına ulaşmasını sağlar.

Pazarlama sürecinizi otomatikleştirmek için dönüşüm oranlarının hızını önemli ölçüde değiştiren SaaS Pazarlama Otomasyonu gibi araçları kullanabilirsiniz.Bu araç, alıcıların e-postayı tıklatma olasılıklarının en yüksek olduğu zamanları izleyerek, diğer sistem işlevlerinin performansını ölçerek, e-posta besleme sırasını yapılandırarak ve genel olarak satış hunisini iyileştirerek e-posta teslimatlarını zamanlıyor.

% 20’nin üzerindeki herhangi bir dönüşüm oranı, e-posta otomasyon yazılımınızın yeterince iyi performans gösterdiği anlamına gelir.Özellikle bu metriği öncelikli tutmak pazarlamanızı önemli ölçüde geliştirir.

  1. Tam Hunili Trafik Kaynağı Kapatma Oranı

Web sitesi trafiğini gözlemlemek, daha fazla odaklanmanız gereken yerlerin göstergelerini bulmada da çok iyi bir metriktir. Eğer nişan gelen bir sektör daha başka, sen bilecek kadar adım pazarlama bu sektör.Yeni bir işletmeyseniz veya web sitenizi yakın zamanda başlattıysanız, trafik kaynağı öncelikli olmalıdır. Satış hunisini başlatmak için yeterli ziyaretçi olmalı. Bu erken ziyaretçi grubunu tanımlayamayan web siteleri, etkili pazarlama araçları olduğunu kanıtlamakta yetersiz kalabilir. Aşağıdaki gibi araçları kullanın Web sitenize yönlendirmeleri daha da kolaylaştırmak için SaaS e-posta pazarlama şablonları.

Ayrıca iş – hesap satış döngüsünün süresi, yani bir ay tutulması ve tam kapat oranı huni bazı basit matematik uygulayarak sahne alacak nasıl tahmin edebilirsiniz.Başlamak için, sitenize bir ay içinde aslında potansiyel müşteri veya müşteriler haline gelen ziyaretçi sayısına göre bu sayı bölün tıkladım ve ziyaretçi sayısı toplam. Bu rakamları, web sitenizi ziyaret edecek ve herhangi bir zamanda müşteri adayı olacak müşteri sayısını tahmin etmek için kullanabilirsiniz. Ardından, potansiyel bir müşterinin müşteri olmadan önce web sitenize veya çevrimiçi mağazanıza göz atmak için harcadığı ortalama süreyi belirleyin.

  1. Nitelikli Müşteri Adayları

Bu, reklam ve pazarlama kampanyalarının, içeriğin ve mesajlaşmanın doğru şekilde düzenlenip düzenlenmediğini ve çalışıp çalışmadığını belirlemek için kullanılan önemli bir metriktir.Nitelikli müşteri adayları, sunduğunuz ürün/hizmetle hangi insan gruplarının ilgilenme olasılığının daha yüksek olduğunu analiz ettikleri için son derece önemli gelen pazarlama metrikleridir. Nitelikli müşteri adayları, örneğin bloglar ve indirim kodları gibi şeylere erişmek için e-posta adresleri gibi kişisel bilgileri paylaşan kişilerdir. Tekliflerinize erişim karşılığında bilgilerini zaten paylaştıklarından, bu potansiyel müşterilerin müşteri olma olasılığı daha yüksektir.

Nitelikli müşteri adayı sayılabilecek tüketicileri satış hunisine alarak ve reklamın etkinliğini kontrol etmek için bu sayıyı tablolayarak işletmeniz her zaman iyi hazırlanır.Özellikle sosyal medyadaki birçok araç, organik Google aramalarının sayısı, Facebook reklamlarıyla etkileşim, e-posta abonelik oranları ve çok daha fazlası gibi nitelikli potansiyel müşterileri gösterir.

Özetlemek Gerekirse

Hepsi bizim açımızdan gelen pazarlama ölçümleri için. Özellikle e-posta tıklama oranları, web sitesi hemen çıkma oranları, e-posta pazarlama otomasyonu, trafik bulma ve nitelikli müşteri adayları, iş ilerlemenizi izleyebileceğiniz en yararlı metriklerdir.Bunların dışında, işletmenizin niteliğine bağlı olarak, pazarlama etkinliğini hesaplamak ve tahmin etmek için kullanabileceğiniz çok sayıda ölçüm vardır.

Okuma için teşekkür ederiz!

Bu yazıyı beğendiyseniz, bunlara da göz atın:


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu