Genel

Tavukların Yaşadığı veya Yaşayabileceği Hastalıklar Neler?


Tavuk yetiştiren kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konu tavukların yakalanabileceği hastalıklardır. Hassas bünyeleri sebebiyle tavukların hastalıklar karşısında direnmesi neredeyse imkansızdır. Bu sebeple onların yakalanabileceği hastalıkları bilerek gerekli önlemleri almak son derece önemlidir. Bu sebeple bizler de sizler için bu yazımızda tavuk hastalıklarının neler olduğundan bahsettik. İşte önemli görülen tavuk hastalıkları:

Tavuk Hastalıkları ve Tedavileri

Tavuklarda görülebilen hastalıklar oldukça ciddidir. Tavuk cinslerinin kümes hayvanı olması ile ilişkili olan bu durum, herhangi bir tavukta görülen hastalıkların tüm kümese yayılmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple tavuk yetiştiren kişilerin bu durumlara dikkat etmesi gerekir. Öncelikle bu hastalıkları bilerek, korunma yollarını öğrenmemiz gerekmektedir. Böylelikle büyük sonuçlar ortaya çıkmadan kolaylıkla hastalıkların önüne geçmiş oluruz. Tavuk hastalıkları başlıca şu şekildedir:
[list=1]

  • Tavuk Tifosu: Bu hastalık tavuklar için son derece tehlikelidir. Kümesteki hayvanlardan yalnızca birinde bile bu hastalığın görülmesi, hepsinin tehlikede olmasına yol açmaktadır. Bunun yanı sıra tifo hastalığına yakalanan tavukların yumurtaları da damızlık olarak kullanılamaz. Tifo hastalığından tavukları korumak için yapılması gerekenler; kümesi temiz tutmak ve tifo hastalığına yakalanan tavuğu ve yumurtaları diğer tavuklara temas ettirmemektir. Tedavisi çoğu zaman iyileşmeye yetmediği için tavukları bu hastalıktan korumak önemlidir.
  • Parazit: İç parazit ve dış parazit olmak üzere ikiye ayrılan parazitlerden tavuklarda en çok görüleni iç parazitlerdir. İç parazitler yani solucanlar önlem alınmaz ise tüm kümese dışkılar sonucunda yayılır ve diğer tavuklar da tehlikeye girer. Tavukta iç parazitin artması tavuğun ölmesi ile bile sonuçlanabilir. Veterinerlerin vereceği ilaçlar ile parazitin vücuttan atılması kolaydır.
  • Kanlı İshal: Tavuğun bağırsaklarında bulunan parazitler sonucu kanlı ishal hastalığına yakalanmaktadır. Bu hastalığa yalanan tavuklarda halsizlik görülmektedir. Bu hastalık son derece bulaşıcıdır. Ve kümesteki tüm hayvanların ölmesine kadar sonuçlar görülebilir. Hastalığın ortaya çıkmaması adına tavukların altlıklarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Islak altlıklar kanlı ishale yol açmaktadır. Bunun haricinde özellikle çok sayıda tavuğa bakıyorsanız hastalığı önlemek için ilaçlar da kullanabilirsiniz. Düzenli ilaç kullanımı ve temizliğe dikkat edilmesi ile kanlı ishal hastalığını önlemek mümkündür.
  • İlgili Makaleler

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Başa dön tuşu