Genel

Üniversite için bir Dizüstü Bilgisayar Nasıl Seçilir?

Mesaj Menüsü ve Detaylar.

  • Üniversite için Dizüstü Bilgisayarlar için Teknik Özellikler
  • Üniversite için bir Dizüstü Bilgisayar Nasıl Seçilir?
  • Son Düşünceler

1281 kelime

5 dakikalık okuma

Bir üniversite öğrencisi olarak, dizüstü bilgisayarınızı yalnızca dersleriniz için kullanmayacaksınız.Bir öğrenci ayrıca internette gezinir, film izler ve video oyunları oynar. Piyasada, fiyat aralığınız dahilinde aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce model var.

Bir dizüstü bilgisayara karar verirken, öğrenci olarak kolay bir iş değildir.Bütçenizi göz önünde bulundurmalı, konunuza ve ihtiyacınıza ve diğer birçok faktöre göre bir model seçmelisiniz. Bütçenize bağlı olarak, daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olacak yüksek kaliteli bileşenlere sahip bir dizüstü bilgisayar seçmeye çalışın.

Bu makalede, dizüstü bilgisayarınızı seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken temel özellikleri edineceksiniz.Umarım tüm bu faktörler, nihai kararınızı verirken size faydalı bir rehberlik sağlayacaktır. Bir dizüstü bilgisayar seçme hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Üniversite için Dizüstü Bilgisayarlar için Teknik Özellikler

Kolej için bir dizüstü bilgisayar seçerken göz önünde bulundurmanız gereken özellikler şunlardır-

Kategori Gereksinimler
Ekran boyutu 11 ila 13 inç
Ekran tipi Mükemmel görüntüleme için IPS
İşlemci Core i7 veya i9
KOÇ 4 GBRAM veya daha fazla
ROM 512 GB depolama alanı
Pil Yaklaşık 8 ila 10 saat pil ömrü

Hangi özelliklere ihtiyacınız var?Bir dizüstü bilgisayarda hangi fiyat noktasını arıyorsunuz? Hangi dizüstü bilgisayar modeli tüm ihtiyaçlarınızı karşılar? Bu makaledeki tüm cevapları buradan alacaksınız-

Dizüstü Bilgisayarı Nasıl Kullanacağınıza Karar Verin

Dizüstü bilgisayarınızı seçerken, lisans programınızın müfredatına ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak seçmeniz gerekir. Biyoloji bölümünden mezun olduğunuzu varsayalım, sağlam bir işlemciyle birlikte yüksek grafiklere sahip bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olmalı. Biyoloji öğrencileri için bir dizüstü bilgisayar ile işinizi düzenli ve zamanında tutabilirsiniz.

Ek olarak, kolejinizi de araştırmanız gerekir. Herhangi bir özel gereksinimleri varsa veya herhangi bir sert ve hızlı donanım önerileri varsa veya yoksa.Bazı kurumların, yalnızca satın aldıkları bilgisayarlara hizmet verdikleri kendi bilgisayar onarım merkezleri vardır.

Bir işletim Sistemi Seçin

Bazı kolejler Windows tabanlı dizüstü bilgisayarlarla çalışmak ister; diğerleri bir işletim sistemini umursamıyor.Günümüzde, Windows 10 en popüler işletim sistemidir ve çoğu dizüstü bilgisayar önceden yüklenmiş olarak gelir. Üzerinde çalıştığınıza bağlı olarak, macOS veya Linux gibi belirli sistem gereksinimlerini seçmelisiniz.

Ekran Boyutu ve Ağırlığı

Ekran Boyutu ve Ağırlığı

Bir üniversite öğrencisi olarak, taşınabilirliği ve ağırlığı nedeniyle dizüstü bilgisayara ekstra öncelik vermeniz gerekir. 5 pound’un altındaki bir dizüstü bilgisayar sizin için iyi olacak.Daha hızlı işlem gücü ile hafif, küçük ve taşıması kolay bir dizüstü bilgisayar düzgün çalışacaktır. Büyük projeler veya benzeri bir şey üzerinde çalışmadığınız sürece, ekran boyutu 11 ila 13 inç olan bir dizüstü bilgisayar seçmelisiniz.

Pil Ömrü

Emin ol ne tür pil ömrü gerektirir.Maksimum piller 10 ila 14 saat boyunca iyi bir dizüstü bilgisayarı destekleyebilir. Daha küçük bir dizüstü bilgisayar kullandığınızda, piller daha verimli çalışmanın yanı sıra daha genişletilmiş destek sağlama eğilimindedir.Yüksek performanslı bir dizüstü bilgisayar kullanırken, daha fazla güç tüketebilir ve daha az verimli çalışabilir. Dizüstü bilgisayar pilleri düşük uçta 8-10 saat, yüksek uçta 12-17 saat dayanır.

Ekran ve Çözünürlük

Dizüstü bilgisayarınızı yalnızca göz atmak veya kelime işlem yapmak için kullanıyorsanız, büyük bir ekrana ihtiyacınız yoktur. Ekran boyutunu seçmeden önce, üzerinde çalıştığınız konuyu ve diğer ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun.Yüksek çözünürlüklü ekranlara sahip birçok düşük maliyetli dizüstü bilgisayar mevcuttur. Öğrenci olduğunuz için 1080p çözünürlük ihtiyaçlarınız için yeterli olacaktır. Ancak daha yüksek çözünürlüklü bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, bunların biraz pahalı olduğunu anlamalısınız.

İşlemci

Bir dizüstü bilgisayarın en önemli bileşenleri arasında, işlemci dizüstü bilgisayarınızla ilgili birçok görevi yerine getirmekten sorumludur.Çoğu dizüstü bilgisayarda core i3 veya i5 gibi giriş seviyesi veya orta seviye işlemciler bulunur. Grafik veya video düzenleme için dizüstü bilgisayar kullanan öğrenciler arasındaysanız, Core i7 veya i9’u seçin; bu size daha üst düzey bir işlemci sunar.

KOÇ

Rasgele Erişim Belleği, aynı anda kaç program çalıştırabileceğinizi belirtir. Maksimum dizüstü bilgisayarlar en az 4 GB ile başlarram ve kelime işlemeyle birlikte göz atmak için bir dizüstü bilgisayar istiyorsanız bu yeterli olacaktır. Ram’inizi 8 GB’a yükseltmek, dizüstü bilgisayarınızın sorunsuz çalışmasını sağlar.

Kısacası, 4 GB RAM size en çok yardımcı olabilir, ancak 8 GB çalışmanıza yardımcı olabilir smoothly.It bununla birlikte, uzun vadeli bir yatırım da olabilir. Yeni dizüstü bilgisayar modelleri daha fazla bellek kullanımı gerektiriyor, ancak theRAM değişmeyecek.Aksi takdirde, dizüstü bilgisayarınız yavaş yavaş yavaşlar.

Sabit Disk ve Depolama

Dizüstü bilgisayarınızdaki tüm dijital bilgiler Sabit Sürücüde saklanacaktır.Katı hal sürücünüz (SSD) varsa, dizüstü bilgisayarınız standart sürücüden daha hızlı çalışır. Bu SSD kartların hareketli parçaları yoktur ve bu nedenle diğerlerinden daha kararlıdır. Genellikle daha pahalı olmalarına rağmen, hız ve performans maliyetten daha ağır basmaktadır. Standart bir sabit diskte en az 128 GB depolama alanı bulunur, ancak bazı öğrenciler 250 GB veya daha fazlasını tercih eder.

Fiyat

Dizüstü bilgisayarlar fiyat ve kaliteye göre değişir. Daha uygun maliyetli dizüstü bilgisayarlar seçerseniz, daha az güçlü donanıma ve diğer bileşenlere sahip oldukları için bazen kötü performans gösterirler.Pahalı dizüstü bilgisayarlar ise daha hızlı işlemcilere, daha yüksek kaliteli grafik kartlarına, daha büyük sabit disklere ve daha fazla depolama alanına sahiptir.

Grafik

Günümüzde grafikler bir öncekinden daha güçlü.Sağlam grafik kartları, popüler oyunlar oynamanıza ve üç ayrı ekranı birbirine bağlamanıza olanak tanır. 1080p çözünürlükte de yayın yapabilirsiniz.

Dokunmatik yüzey

Çoğu insan dizüstü bilgisayarlarının dokunmatik yüzeyini kullanır ve bir zamanlar sahip oldukları fareyi unutur.Bu dokunmatik yüzey, dizüstü bilgisayarı kapalı bir alanda kullanırken veya seyahat ederken kullanışlı olabilir. Bir dizüstü bilgisayar seçerken, dokunmatik yüzeyin boyutunu ve konumunu göz önünde bulundurun.

Klavye

İnsanlar klavyeleri dizüstü bilgisayarlarının diğer bileşenlerinden daha fazla kullanır.Bir model seçerken önce tuş yerleşimlerini ve klavye boyutunu göz önünde bulundurun. Rahat bir klavye size tatmin edici bir dokunsal deneyim sağlayacaktır. Farklı klavye türlerini denediğinizden emin olun.Şimdi, bir kelime işlemci açın ve bir şeyler yazmaya çalışın. Bundan sonra, bu klavyenin sizin için olup olmadığını bileceksiniz.

Bağlantı Noktaları ve Bağlantı

Bağlantı Noktaları ve Bağlantı

USB bağlantı noktaları

Bu bağlantı bağlantı noktaları genellikle kullanılır ve kolaylıkla tanınabilir.Bu bağlantı noktasına harici sabit sürücüler, klavyeler, fareler vb.Dahil olmak üzere çeşitli aygıtlar bağlayabilirsiniz. USB bağlantı noktasının en son sürümü 3.1’dir; hızı 10 Gbps’dir.

Thunderbolt™ 3 Bağlantı Noktası

Bu bağlantı noktası daha hızlı bir bağlantıya sahiptir ve hız, USB bağlantı noktası 3.1’den 4 kat daha hızlı olan 40 Gbps’dir.

Ethernet Bağlantı Noktaları

Bu bağlantı noktası kablolu ağa bağlanmak için çalışır, ancak çoğu dizüstü bilgisayar Wi-Fi kullanır.Peki ya Wi-Fi bağlantınız kötüyse? Bu Ethernet portu bu durumda kullanışlı olabilir.

HDMI / VGA / DVI

Bu bağlantı noktalarıyla HDTV veya başka bir harici monitör gibi ekranlarınızı bağlayabilirsiniz.

SD Kart Okuyucu

Bu bağlantı noktası, dijital fotoğraf makinesi hafıza kartları için kullanabileceğiniz SDHC kart sahibi olarak da bilinir.Dijital fotoğrafları ve dosyaları dizüstü bilgisayarınıza hızlı bir şekilde aktarmak için bunu kullanabilirsiniz.

Bir Üretici seçin

Son olarak, size en çok ihtiyacınız olan tüm bu gereksinimleri verecek olan seçtiğiniz markaları seçin.Dell, HP, ASUS, MacBook Air ve birçok oyun dizüstü bilgisayarı dahil olmak üzere aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda marka var.

Son Düşünceler

Dizüstü bilgisayarların üniversiteye taşınması daha kolaydır ve çalışacak kadar çok yönlüdür. Üniversite için bir dizüstü bilgisayar seçmek istediğinizde piyasada alacağınız yüzlerce seçenek var.Tüm bu seçenekler arasında en iyisini bulmak zor olabilir. Makalemiz size üniversite için en iyi dizüstü bilgisayarı seçme hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretecektir. Umarım bu yönergeleri okuduktan sonra müfredatı göz önünde bulundurarak paranızı mükemmel bir dizüstü bilgisayara harcarsınız.

Okuma için teşekkür ederiz!

Bu yazıyı beğendiyseniz, bunlara da göz atın:


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu