Trend

Bilmeniz Gereken Kötü Amaçlı Yazılım Türleri

Lütfen menüyü ve ayrıntıları gönderin.

  • Kötü Amaçlı Yazılım Türleri
  • Kötü amaçlı yazılım bilgisayarınıza çeşitli şekillerde bulaşır.
  • Dikkat edilmesi gereken Yaygın Kötü Amaçlı Yazılım Türleri

Kelimeler: 989

Okuma süresi: ~ 4 dakika

Kişisel verilere, cihazlara veya kişilere zarar vermeyi amaçlayan virüsler ve Kötü amaçlı yazılımlar kötü amaçlı yazılım olarak kabul edilir.

Kötü amaçlı yazılım bulaşmış bir bilgisayar, yavaş performans, otomatik e-posta gönderme, rastgele yeniden başlatma veya bilinmeyen işlemler gibi belirtiler gösterir.

Virüs ve keylogger, solucan, Truva atı, truva atı, şifreleme ek olarak, kötü amaçlı yazılım, ransomware, mantık bombaları, botnet, casus yazılım, rootkit ve reklam yazılımı kötü niyetli bir yaygın türü vardır. Kötü amaçlı yazılım saldırılarını azaltmak veya önlemek için güvenlik eğitimi ve politikaları uygulamak ve periyodik güvenlik açığı değerlendirmeleri yapmak da dahil olmak üzere çeşitli önlemler alınabilir. Kullanmakta olduğunuz bir cihaza bir VPN yazılımı yüklemeniz şiddetle tavsiye edilir.

Kötü amaçlı Yazılımın arkasındaki dolandırıcı bir saldırı başlatmak için insan gücüne, kaynaklara ve zamana sahipse, o zaman bir yol bulma şansları vardır.”Hacker korumalı” sistem diye bir şey yoktur.

Kötü amaçlı yazılım bilgisayarınıza çeşitli şekillerde bulaşır.

Yazılım güvenlik açıklarından yararlanarak Kötü amaçlı yazılımlara bulaşabilirsiniz.Bir güvenlik açığı kötü amaçlı yazılım bilgisayarınıza erişim sağlayan bir yazılım bir açılış olduğunu düşünüyorum. Web tarayıcınızdaki güvenlik açıklarından yararlanarak, bir web sitesi bilgisayarınıza Kötü Amaçlı Yazılım bulaştırmaya çalışabilir.

Kötü amaçlı Yazılımların Bilgisayarınızı etkileyebileceği bilinen yollardan bazıları şunlardır:

Kimlik avı E-postaları

Kimlik avı, siber suçluların kurbanlardan hassas bilgileri çalmak için sahte e-postalar oluşturduğu çevrimiçi bir aldatmacadır.Genellikle, insanlar aldıkları e-postaların orijinallerine çok özgün ve benzer görünmesi nedeniyle kimlik avı tarafından mağdur edildiklerinin farkında değillerdir. Ne yazık ki, e-postaya gömülü bir bağlantıya tıklamak, bilgisayar korsanlarına zaten erişim izni veriyor ve bilmeden verilerini çalmalarına izin veriyor.

Virüslü Dosyalar

Siber suçlular bilgi çalmak için virüslü dosyaları kullanır.Kötü amaçlı web siteleri genellikle, kullanıcının beklemediği işlevleri gerçekleştirmek için bir kopyadaki kodları yeniden yapılandıran virüslü dosyaları barındırır. Sonuç olarak, virüsten koruma yazılımını güncel tutmak, verileri kişisel bir bilgisayarda güvende ve güvende tutmak için kritik öneme sahiptir.

Bağlı Çevre Birimleri

Kötü amaçlı yazılımlar genellikle bağlı çevre birimleri aracılığıyla bilgisayarlara bulaşır.

Siber suçlular, kullanıcı tüm bilgilerini ifşa edene kadar fark edilmeden kalan bir virüsü programlamak için flash sürücüler gibi bilgisayar aksesuarlarını kullanabilir. Çevresel aygıtları mümkün olduğunca kullanmaktan kaçının, özellikle daha önce nereye bağlandıklarından emin değilseniz. Bunlardan kaçınamıyorsanız, kullanmadan önce bunları taradığınızdan emin olun.

İşletim Sistemi Boşlukları

Yaygın inanışın aksine, kötü amaçlı yazılım saldırıları işletim sistemlerinde %100 güvenli değildir.Bu bileşenler, bir bilgisayar sisteminin en savunmasız parçalarından biri olma potansiyeline sahiptir ve bu da onları siber saldırılara karşı savunmasız hale getirir. İnsanlar virüsten koruma yazılımlarını güncel tutarlarsa virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları bilgisayarlarından uzak tutabilirler. İşletim sistemi siber saldırıları nadirdir, ancak duyulmamış değildir.

Kötü Niyetli Web Siteleri

Siber suçlular, kötü amaçlı web sitelerini neredeyse tam olarak kimlik avı e-postaları gibi kullanırlar. Siteleri, genellikle orijinallere benzer bir tarzda mevcut şirketlerin web sitelerinin kopyalarıdır. Kötü amaçlı web siteleri masum görünür, ancak bir bilgisayarın güvenlik özelliklerini tehlikeye atabilir ve ihtiyaç duydukları tüm bilgileri ondan alabilirler.Şüpheli web sitelerini ziyaret etmekten kaçının ve bunun yerine iyi bilinen veya akredite olanlara bağlı kalın.

Teknolojideki tüm gelişmelere rağmen, insanlar herkesin önünde kalmak istediklerinden kötü amaçlı yazılımlar hala var.Bununla birlikte, kullanıcıların bilgilerini, onları aldatmak için tasarlanmış basit araçları kullanarak çalabilecek potansiyel hırsızlardan koruma sorumluluğu vardır. En iyi sonuçları elde etmek için web’de gezinirken güvende kalın veya virüsten koruma yazılımı yükleyin.

Dikkat edilmesi gereken Yaygın Kötü Amaçlı Yazılım Türleri

Kötü Niyetli Web Siteleri

Reklam yazılımı

Bazı durumlarda, reklam yazılımı kötü amaçlı veya istenmeyen reklamlar görüntüler. Rağmen nispeten zararsız, “spam” reklamlar devam etmek için tahriş süre çalışma, yoğun olarak etkileyen Bilgisayar performansı.Ayrıca, bu reklamlar yanlışlıkla diğer Kötü Amaçlı Yazılım türlerinin indirilmesine neden olabilir.

Reklam yazılımlarından kaçınmak için, web tarayıcınızı, e-posta istemcinizi ve işletim sisteminizi güncel tutun, böylece indirilmeden ve yüklenmeden önce reklam yazılımı saldırılarını tanımlayabilir ve durdurabilirler.

Solucanlar

Virüsler gibi solucanlar da bir aygıttan diğerine yayılır.Öte yandan solucanların diğer programlar üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Genellikle iyi bilinen kusurları hedef alırlar. Sonuç olarak, aygıtlarınızı solucanlardan korumak istiyorsanız, en son yamaların yüklü olduğundan emin olun. Solucanları tespit etmek için güvenlik duvarları ve e-posta filtreleri de kullanılabilir.

Truvalar

Trojan programları, meşru görünen ancak kötü amaçlı olan kötü amaçlı programlardır.Truva atları, virüs veya solucanlardan farklı olarak, yayılmadan önce kurbanları tarafından etkinleştirilmelidir.

Genellikle, bir truva atı bir bilgisayar sistemine bir e-posta eki aracılığıyla veya bir web sitesi bağlantısını tıklayarak girer.Truva atlarının sosyal mühendislik yoluyla yayılma şekli nedeniyle, ortadan kaldırılması her zaman kolay değildir.

Virüsler

Ayrıca, bir virüs diğer sistemlere yayılabilir ve kötü amaçlı eylemler gerçekleştirmek için diğer programlara bulaşabilir.Dosya açılır açılmaz virüs çalıştırılır.

Kendinizi truva atlarından korumak için, sahip olmadığınız bir kaynaktan asla program yüklemeyin veya indirmeyin know.To çalışanların yetkisiz kaynaklardan yazılım indirmesini engelleyin, yalnızca saygın uygulama mağazalarını ve geliştiricileri kullanın.

Veriler ve dosyalar da virüs tarafından şifrelenecek, bozulacak, silinecek veya taşınacaktır.

Tüm cihazlarınızı virüslerden korumanız gerekirse, kurumsal düzeyde bir virüsten koruma çözümü, merkezi bir konumdan kontrol ve görünürlüğü korumanıza yardımcı olabilir.Virüsten koruma tanımlarınızı güncel tutmak için düzenli olarak tam taramalar yapın.

Bot

Botlar, insan etkileşimi gerektirmeden otomatik görevleri gerçekleştiren programlardır. Bir bilgisayardaki bot enfeksiyonu diğer sistemlere yayılarak bir botnet oluşturabilir. Bilgisayar korsanları, makinenin sahibinin katılımını bilmeden büyük saldırılar başlatmak için bu bot kontrollü cihaz sistemini kontrol edebilir ve kullanabilir.Yüz binlerce bot, 2018’de Doğu Amerika Birleşik Devletleri’nin çoğunda internet hizmetini kesintiye uğratan dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırısı gibi büyük ölçekli saldırılar gerçekleştirebiliyor.

Trafiğin insan kullanıcılardan mı yoksa botlardan mı geldiğini belirlemek botları kontrol etmenin bir yoludur.Botların web sitenizi bombalaması önlenebilir, formlarınıza captcha’lar ekleyebilirsiniz.İyi ve kötü trafik arasındaki farkı bu şekilde söyleyebileceksiniz.

Casus

Siber suçlular kullanıcıları şu yollarla izliyor spyware.By gün boyunca tuş vuruşlarını günlüğe kaydeden kötü amaçlı yazılım, kullanıcı adlarını, parolaları ve diğer kişisel bilgileri toplamak için kullanılabilir.

Virüsten koruma yazılımı ve diğer kötü amaçlı yazılım algılama ve ortadan kaldırma araçlarının birleşimi casus yazılımların algılanmasına ve kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Okuma için teşekkür ederiz!

Bu yazıyı beğendiyseniz, bunlara da göz atın:Başa dön tuşu