Genel

CCTV Sistemleri Zaman içinde Nasıl Gelişti?

Mesaj Menüsü ve Detaylar.

  • Aşama 1: İzleme Sistemi
  • Aşama 2: VCR Bantlama
  • DVR Kaydı (Aşama 3)
  • Video Sunucuları dördüncü aşamadır.
  • 5. Aşama: IP Kameralar
  • SSS

Kelimeler: 970

4 dakikalık okuma

CCTV gözetim sistemleri bugün gördüğümüz en yaygın elektronik sistemlerden biridir.Mağazalarda, işletmelerde, devlet dairelerinde ve evlerde kayıt ve izleme için kullanılırlar. CCTV video kayıtları mahkemede delil olarak kullanılabilirken, sistemin varlığı suçluları caydırır ve hırsızların evinizi veya işinizi hedef almasını engeller.

Olduğu söyleniyor, CCTV teknolojisi kuruluşundan bu yana büyük ölçüde gelişti. CCTV kamera sistemlerinin evrim yoluna kısa bir göz atmak ilginçtir, burada her aşamada CCTV kullanıcıları için kolaylık veya sonuçları iyileştiren yeni özellikler ve teknolojiler tanıtılmıştır.

Aşama 1: İzleme Sistemi

CCTV sistemlerinin bilinen en eski kullanımı 1942’de Almanya’daydı.Bununla birlikte, bu sistem yalnızca izleme için kullanıldı ve kayıt yapamadı. Roketleri test etmek için yararlı bir araçtı, çünkü süreç ilgili riskler nedeniyle gerçekleştirilirken insanlar yerinde kalamazdı.Kameralar, radyoaktif maddelerin yakınında, tehlikeli ekipmanlarda veya kanalizasyon borularının içinde olduğu gibi tehlikeli alanları izlemek için hala kullanılmaktadır.

Aşama 2: VCR Bantlama

1980’lerde CCTV sistemi evriminin bir sonraki aşaması, Vcr’lerin (Video kaset kaydediciler) ve multiplekslerin dahil edilmesini gördü.Çoklayıcılar olarak da bilinen VCR’LER kameraya ve monitöre bağlanır. Bu, kameradan gelen sinyalin vcr’ye kaydedilebileceği ve ekranda görüntülenebileceği anlamına gelir. monitor.In bölünmüş ekran modunda, çoklayıcı birden fazla kameradan sinyal alır ve bunları tek bir ekranda görüntüler.

Çoklayıcılardan önce, farklı kamera sinyallerini görüntülemek için birden fazla monitöre ihtiyaç vardı.Kayıt yetenekleri nedeniyle suçla ilgili kanıt toplamak için CCTV sistemleri kullanılmaya başlandı. Bununla birlikte, bir VHS kaset koleksiyonunu kanıt olarak saklamanız veya aynı kaseti birden çok kez yeniden yazmanız gerekiyordu.

DVR Kaydı (Aşama 3)

Aşama 3 Dvr Kaydı

Bir sonraki sıçrama, teknolojinin dijital hale geldiği 2000’li yılların başında geldi.VCR yerine DVR’LER (Dijital video kaydediciler) kullanılmaya başlandı. Bunun VCR kaydına göre birçok avantajı vardı; Örneğin, dvr’lerin yerleşik çoklayıcıları vardır, bu da bir cihazı sistemden çıkarmanıza olanak tanır. Ayrıca, hacimli kaset bantları kullanmadıkları için DVR’LER VCR’LERDEN daha kompakttır. Aksine, dijital video sinyali bir sabit diske kaydedilir.

Sabit disk depolama kapasitesine bağlı olarak, video sinyallerini günler veya aylar boyunca kaydedebilir ve dolduğunda otomatik olarak üzerine yazacak şekilde programlayabilirsiniz. Belirli bir tarih veya saatin videosunu aramak da kolaydır, çünkü bu bilgiler de kaydedilir.Gerekirse videonun belirli bir bölümünü DVD’ye (dijital video diski) veya USB flash depolama aygıtına da kopyalayabilirsiniz. Bu tür kopyalanmış bilgiler oldukça taşınabilirdir-kanıt olarak kolayca sunulabilir veya araştırma veya çalışma gibi başka herhangi bir amaç için kullanılabilir.

Video Sunucuları dördüncü aşamadır.

2000 Yılının ortalarına gelindiğinde, dvr’ler yerleşik video sunucularıyla birleştirildi.Bu sunucular, alınan video sinyalinin bir ağ üzerinden iletilmesine yardımcı olur. Daha sonra PC veya akıllı telefon gibi dijital bir cihaz kullanarak ağ üzerinden sinyallere kolayca erişebilirsiniz, yani video akışını görüntülemek için monitörün önünde olmanız gerekmez, bunun yerine ağa erişimi olan herhangi bir yerde olabilirsiniz.

5. Aşama: IP Kameralar

CCTV sistemlerinde bir sonraki gelişme 2000’li yılların sonlarında analog yerine IP megapiksel kameraların kullanılmaya başlamasıydı. Orada birçok farklılıklar arasında analog kameralar ve IP kameralar – daha önce sinyal analog kamera vardı tabi sayısallaştırma de DVR.Buna karşılık, IP kamera ile, çok kabaca beş kat olarak video kayıtları için çok daha yüksek çözünürlük elde edeceğiniz anlamına gelir dijital sinyaller yayar birim kendisi!

Bu sistemde, ağa erişiminiz olduğu sürece videolarınıza kablosuz ağ üzerinden her yerden kolayca erişebilirsiniz.IP kameraların kurulumu da kolaydır, çünkü analog kamera kurulumlarında bulunan karmaşık kablolamayı gerektirmezler. IP kameradan gelen sinyaller zaten dijital olduğundan, dvr’de analogdan dijitale dönüşüme gerek yoktur, böylece video sinyallerini DVR yerine NVR (Ağ video kaydedici) ile kaydedebilir ve iletebilirsiniz.

En eski CCTV sistemlerinin uygulanması araştırma ve savunma amaçlarıyla sınırlıydı ve bu nedenle bu teknoloji yalnızca hükümet yetkilileri, bilim adamları ve araştırmacılar tarafından kullanıldı.Teknoloji daha yaygın hale geldiğinde, öncelikle iş dünyasında uzun yıllar kalmasına rağmen, çeşitli ticari uygulamalar buldu.

Zamanla, bu teknoloji, maliyetler düştükçe ev kullanımı için bireyler için daha da erişilebilir hale geldi. Günümüzde CCTV sistemleri çok yaygındır ve diğer her ev bu teknolojiyi kullanmaktadır.Teknoloji hala gelişiyor ve geleceğin neler beklediğini görmekten heyecan duyuyoruz!

SSS

CCTV sistemleri ne zamandır buralarda?

Almanya ilk kez 1942’de CCTV teknolojisini kullandı.Mühendis Walter Bruch, ilki 1940’larda mobil platformlardan fırlatılan uzun menzilli balistik füzeleri izlemek için bir cihaz geliştirdi.

Modern güvenlik kameralarını Kim İcat Etti?

Marie Van Brittan Brown, günümüzde hala ev güvenlik sistemlerinde yaygın olarak kullanılan bir CCTV ev güvenlik sistemi icat etti (ABD Patenti 3,482,037).İlk CCTV kamera Almanya’da Siemens AG tarafından oluşturuldu.

CCTV sistemi nasıl çalışır?

Bir CCTV sistemi, daha sonra kablo veya kablosuz olarak (seçilen sistemin türüne bağlı olarak) bir kayıt cihazına ve daha sonra bir kişinin görüntü dizisini video görüntüsü olarak görüntüleyebileceği bir ekran monitörüne iletilen görüntüleri alan bir kamera veya kameralarla başlar.

CCTV suç soruşturmalarında nasıl bir rol oynayabilir?

Genellikle araştırmacılar tarafından bir şüpheliyi tanımlamak veya bulmak için kullanılır.Araştırmacılar ayrıca bir suçun meydana gelip gelmediğini belirlemek, bir olayı çevreleyen ilgili olayları gözlemlemek, mağdur hesaplarını doğrulamak ve soruşturma ipuçları oluşturmak için video kullanabilir.

Okuma için teşekkür ederiz!

Bu yazıyı beğendiyseniz, bunlara da göz atın:


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu