Genel

Kamu İhalelerine Kimler Giremez


Devlet kademelerindeki mal ve hizmetlere yönelik ihtiyaçları gidermek için yapılan kamu ihalelerinin tamamı 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında düzenlenmektedir. Ayrıca bu tür ihalelere kimlerin katılıp katılamayacağına da yine kanun kapsamında karar verilmektedir. Kamu ihale avukatı süreç boyunca gerekli bilgilendirmeleri yaparak, ihale sürecinin de tam manasıyla ilgili kanun ve de 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu ya da düzenlenmiş diğer mevzuatlara uygun olmasına görev alırlar. Peki kamu ihalelerine kimler giremez? Kamu ihalelerine katılabilmek için gereken şartlar nelerdir? Kamu ihalesine katılım sağlarken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? İşte detaylar…

Kamu ihalesine kimlerin katılıp katılamayacağın ilişkin hususlar 4734 sayılı Kamu İhalesi Kanunu’nun 11. maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre, doğrudan veya dolaylı olarak veya alt yüklenici olarak bulunanlar, kendileri veya başkaları adına ihaleye katılamamaktadırlar. Aynı kanunun diğer hükümlerine bakıldığında ise daha kapsamlı bilgiler ortaya çıkmaktadır. İhale avukatı hem mevzuatlara hem de kanunlara göre ihalelere kimlerin katılıp katılmayacağını taraflara bildirmekle görevli kişilerdir. Geçici ya da sürekli olarak idareler tarafından ya da mahkeme kararları doğrultusunda kamu ihalelerine katılımları için yasak konulmuş olan kişiler katılım sağlayamazlar. Ayrıca 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlulular, örgütlü suçlara karışmış veya bu suçlardan yargılananlar, kendi ülkesinde veya yabancı ülkelerden herhangi birinde kamu görevlilerine rüşvet verme suçunu işlemiş olanlar ihaleye katılım hakkına sahip değildirler.

Kik avukatı böyle bir durum söz konusu olsa dahi, gerekli şikayetleri veya itirazları gerçekleştiren kişi olarak görev alırlar. Bunun yanı sıra kamu ihalelerine ilişkin ya da kamu kurumlarında hileli iflas gerçekleştirdiğine yönelik hakkında karar çıkmış olan kişiler, ihaleyi yapan idarenin yetkileri, ihaleyi gerçekleştiren idarenin ihale konusuyla alakalı işlerde tüm işlemleri hızlandırmakla veya yürütmekle görevli olanlar, ayrıca söz konusu işlemlerin sonuçlandırılması ve onaylanmasında da götevli olanlar hiçbir şekilde ihaleye katılamazlar. Bunun dışında inşaat sözleşmesi gibi kamu ihalesi sözleşmelerini imzalayacak olan kişiler de kanun kapsamında düzenlenmiştir. Firma ya da kişilerin düzenlene ihalelere katılıp katılamayacağına yönelik gerekli hususların tamamı avukatlar tarafından danışmanlık hizmetiyle edinilebilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu