Genel

Teknoloji Neden Kolluk Kuvvetleri için Yeni Normaldir

    Robotik kameralarla uzaktan gözetimGPS ile memur takibiBiyometri ve surat tanıma ile kabahat tespitiAR ve VR ile eğitimDijital adli tıp ile delil toplamaAnalitik ile bilgi toplama ve kabahat analiziTahmine dayalı analitikle kamu güvenliğiTermal görüntüleme ile izlemeDronlar ile havadan gözlem

Kelimeler: 984

Okuma süresi: ~ 4 dakika

Teknoloji, her şirket dikeyinde bir reyin değiştirici olarak ortaya çıkmıştır. Kuruluşların süreçleri ve çıktıları geliştirmelerini ve daha azıyla daha aşırısını elde etmelerini sağlar. Ancak teknolojinin kullanımı artık sadece ticari kuruluşlarla hudutlu değil. Kolluk güçleri dahi kabahatin bir adım önünde kalmak ve uzun vadede toplulukların güvenliğini sağlamak için bunu benimsiyor.

Teknoloji, her şirket dikeyinde bir reyin değiştirici olarak ortaya

Polis memurları, kabahat ve kabahatlilerle çaba etmek için yeni vasıtalara ve uygulamalara ulaşabilir ve hatta harekete geçmeden evvel onları durdurabilir. Yenilik, kolluk güçleri için yeni bir norm haline geldikçe, işler daha büyük ve daha iyi hale gelecektir. Teknolojinin polisin dünyayı yaşanacak daha tehlikesiz bir yer haline getirmesine nasıl destekçi olabileceğini açıklayalım.

Robotik kameralarla uzaktan himaye

Memurlar, ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, bölgelerindeki her yerde bir noktada bulunamazlar. Bazen onları riskli bir kabahat mahalline yollamak çok tehlikelidir. Misalin, ajanslar insanlarını bombalamaya veya başkaldırıdan etkilenen bölgelere yollayarak yaşamlarını tehlikeye cetmezler. Robotik kameralar her iki vaziyette de uzaktan himaye rolünü üstlenebilir. Ayrıca erişilmesi güç alanlara ulaşabilir ve bombaları veya kuşkulu vasıtaları tespit edebilirler. Ajanslar, yasadışı faaliyetlere uzaktan kesintisiz nöbet yakalamak için bunları stratejik olarak yüksek tehlikeli alanlara da kurabilirler. Yanaşan bir hadiseden şüphelendiklerinde bu yerlere erişmek kolaydır.

Ayrıca erişilmesi güç alanlara ulaşabilir ve bombaları veya kuşkulu vasıtaları tespit

GPS ile memur takibi

Kolluk güçleri, uzak konumlara göz kulak olmanın ötesinde, memurlarının nerede olduklarını GPS teknolojisi ile her zaman izleyebilirler. Bu çözümler, stratejik vaziyetlerde memurların ve vasıtaların daha iyi izlenmesini ve koordinasyonunu sağlar. Departmanlar, insanların ve vasıtaların mevcut konumlarından bağımsız olarak konumlara daha yararlı bir biçimde sevk edebilir. Ayrıca, GPS, kurtarma ve raporlama çağrıları için kesin konum bilgilerini basitleştirir. Ajanslar ayrıca memurların daha süratli ve daha tehlikesiz yönlendirilmesi için konum tabanlı bilgilere güvenebilir.

Biyometri ve surat tanıma ile kabahat tespiti

Kabahatliler her zamankinden daha uslu hale geldikçe, kimliklerini saklayarak tahlilcileri atlatmaya çalışıyorlar. Kanunları aşmanın, onları tutmayı ve haka teslim etmeyi güçleştirmenin bir hayli yolu var. Neyse ki, biyometri ve surat tanıma yazılımı gibi teknolojiler destekçi olmak için burada. Biyometri parmak izlerinin ötesine geçer ve kabahatlileri belirlemek için ses tanıma, iris tanıma, yürüyüş tahlili ve kalp atışlarını kapsar. Surat tanıma yazılımı, görünüşlerini değiştirmeye çalışsalar dahi insanları izleyebilir ve bulabilir.

Neyse ki, biyometri ve surat tanıma yazılımı gibi teknolojiler destekçi olmak için burada

AR ve VR ile eğitim

Teknoloji çözümleri, kabahatlileri tutmanın ve kabahati önlemenin ötesinde müesseselere destekçi olabilir. Artırılmış Reellik ve Sanal Gerçeklik gibi uygulamalar memur eğitimini bir üst seviyeye taşıyabilir. Kabahatliler her zamankinden daha uslu oldukları için, sadece eğitimli ve becerikli memurlar onlardan bir adım önde olabilir. AR ve VR seviyeleri, sanal civarlardaki riskli vaziyetleri arttırarak eğitim seviyesini artırır. Memurları asıl zamanlı olarak karşılaşabilecekleri en öngörülemeyen vaziyetlerle başa çıkmaları için daha iyi hazırlar. Bu teknolojileri online eğitim saat gereksinim olduğunda aktüel zamanlarda daha da ehemmiyet kazanmaktadır. Ayrıca, departmanlar bu teknolojileri kullanarak zamandan ve paradan tasarruf edebilirler.

Dijital adli tıp ile delil toplama

Mobil makineler bu günlerde her yerde bulunduğundan, kabahatliler ve mağdurlar hakkında kıymetli bilgiler sunabilirler. Memurlar bir dijital adli tıp taşıtına birden fazla biçimde güvenebilirler. Kaçırılan kurbanların yerlerini takip etmek ve çok geç olmadan onları kurtarmak için kullanabilirler. Aynı biçimde, bir kabahatlinin cep telefonunda saklanan bilgilerden dijital delil çıkarmak da olasıdır. Duruşma, en zeki kabahatlinin kanundan kaçmamasını sağlayarak, her türlü kabahati kovuşturmak için somut delil olarak buna güveniyor.

Kaçırılan kurbanların yerlerini takip etmek ve çok geç olmadan onları kurtarmak için kullanabilirler

Analitik ile bilgi toplama ve kabahat tahlili

Modern polislik artık önsezilere ve varsayımlara direnmiyor. Aldıkları her karar artık bilgi odaklı zira ajansların destekçi olacak Büyük Bilgi ve Analitik gibi teknolojileri var. Departmanlar, çalışmalarında doğruluk ve faydalılığı artırmak için büyük hacimli bilgileri izleyebilir ve tahlil edebilir. Uzmanlar, gösterge panolarında asıl zamanlı ve doğru istatistikler alarak yüksek kabahat alanlarını veya tüm şehirleri dahi izleyebilirler. Bu teknoloji, ceza hakı veritabanlarını merkezileştirebilir ve bunları alakalı müesseselere sunabilir. Bu, kapsamlı bilgiye ve daha iyi karar alma sürecine yol açar.

Hipoteze dayalı analitikle kamu güvenliği

Kolluk güçleri, kabahati varsayım etmek ve asıllaşmadan evvel durdurmak için hipoteze dayalı analitiği kullanarak kamu güvenliği mevzusunda bir çentik daha yükseğe çıkabilir. Eklentilerden hizmet olarak bir hücum ve önleyici yaklaşım kamu güvenliği. Gelecekte kabahatlere duyarlı alanları bütün olarak tanımlamak için bilgi toplama ve kabahat haritalamasından faydalanır. Departmanlar bu öngörüleri eforları daha iyi bir biçimde cetmek ve dağıtmak için kullanabilir. Aynı biçimde, daha fazla kabahatin alana gelme ihtimalinin yüksek olduğu senenin tehlikeli zamanlarını tanımlamak da olasıdır. Memurları muhakkak zamanlarda muhakkak bölgelere konuşlandırarak tehlikeyi eksiltmek olasıdır, böylece şehir ulus için daha tehlikesiz hale kazanç.

Eklentilerden hizmet olarak bir hücum ve önleyici yaklaşım kamu güvenliği

Termal görüntüleme ile izleme

Termal görüntüleme teknolojisi artık tıbbi uygulamalarla hudutlu değildir. Kolluk güçleri, etrafın termal bir görünümünü elde etmek ve etrafın ısı haritalarını elde etmek için kullanabilir. Minik, el tipi bir aygıt, memurların karanlık alanlarda saklanan kuşkuluları bulmasını ve izlemesini sağlar. Ayrıca arama kurtarma harekâtlarını yürütmek ve delil parçaları için kabahat mahallerini incelemek için de kullanabilirler. Bir termal görüntüleme aygıtı, vahim kurtarma vaziyetlerinde cankurtaran olarak çalışabilir.

Dronlar ile havadan gözlem

Dronların veya insansız hava taşıtlarının İHA kullanımı bugünlerde kolluk güçleri için yaygındır. Bu makineler, hadise yeri analizi, kalabalık izleme, arama kurtarma çalışmaları ve kaza rekonstrüksiyonu için alanların kuşbakışı görüntüsünü sağlar. Gelişmiş drone modelleri, anket alanlarına hassasiyet sağlamak için termal görüntüleme veya 3D haritalama yazılımı ile beraber kazanç. Memurlar, yüksek tehlikeli vaziyetlerde eyleme geçirilebilir, asıl zamanlı istihbarat elde etmek için bunları kullanabilir.

kalabalık izleme

Teknoloji, kolluk güçlerini işte daha iyi hale getirebilir. Kuran delil kabahatlilerin takibinden, kurbanları kurtarmak ve kabahatin önlenmesi, teknoloji destekçi olabilir birden fazla yolu vardır. Memurları ve müesseseleri incelemek için netlikle yeni bir bayağıdır!

Teknoloji, kolluk güçlerini işte daha iyi hale getirebilir. Kuran delil kabahatlilerin takibinden, kurbanları kurtarmak ve kabahatin önlenmesi, teknoloji destekçi olabilir birden fazla yolu vardır. Memurları ve müesseseleri incelemek için netlikle yeni bir bayağıdır!

Okuma için teşekkür ederiz!

Bu yazıyı hoşlandıysanız, bunlara da göz atın:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu